btbilgi

Gezegenimizin uydusu Ay’ı epeyce inceledik. Çeşitli uydular ve hatta insan bile yolladık. Ama hepsi Ay’ın görünen yüzüne odaklanmıştı. Halbuki bu küçük gök nesnesinin bir de görmediğimiz arka tarafı var. İşte Çin buraya ilk kez uzay aracı gönderen ülke olmayı başardı. 2 Ocak 2019 tarihinde “Chang’e 4” isimli araç Ay’ın arka tarafına iniş yaparak tarih yazdı.

Chang’e 4 uzay aracı Aralık 2018’in başında Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden yollanmıştı. China Central Television kanalının verdiği rapora göre araç geçtiğimiz Pazar günü Ay yörüngesine girdi. Çarşamba günü de Güney Kutbundaki Aitken bölgesinde yer alan Von Kármán kraterine başarılı şekilde iniş yaptı ve çalışmaya başladı bile. Bu kraterin seçilmesindeki sebep olarak, Ay’ın karanlık yüzündeki birçok alanın aksine, burada fazla kaya oluşumları bulunmaması gösteriliyor.

Aracın görevleri arasında düşük frenkanslı radyo dalgaları ile astronomik gözlemler yapmak, mineral toplama ve analiz, nötron atom ve radyasyon analizi var. Hatta Ay’ın karanlık yüzüne ilk tohum ve solucanları taşıyan araç olmayı da başarmış durumda.

Karanlık yüze şimdiye kadar gezgin araç veya gözlem aracı yollanmamasının ana sebeplerinden biri, buraya gönderilecek araçlarla Dünya arasında iletişim kurmanın çok zor olması. Ay’ın kendisi radyo dalgalarını engelliyor, bu da direk iletişimi imkansız hale getirmekte. Çin sırf bu yüzden 2018’in başında, Chang’e 4 uzay aracı ile iletişim hattı sağlayabilmek amacıyla “Queqiao” isimli bağlantı uydusunu uzaya yollamıştı. Bu uydu karanlık yüze inen araçtan gelen sinyalleri, 400 bin kilometre uzaktaki Dünya kontrol merkezine iletmeye yarıyor.

Bu araç Çin’in ilk Ay sondası değil. 1976’dan beri hiç araç yollanmayan Ay’a, Çin 2013 yılında “Chang’e 3”isimli bir uzay aracı göndermişti. İçinde barındırdığı “Yutu” isimli gezgin ne yazık ki iki ay içinde arıza yaptı ve görevine son verildi. Bu aracın tasarımındaki sorunlar sayesinde, Çinli araştırmacılar ve mühendisler yeni aracı çok daha performanslı olacak şekilde inşa edebilmişler.

Çin’in uzay araştımalarında sonraki aşaması, 2020 yılında Ay’a gönderilecek “Chang’e 5” olacak. Bu gezgin araç hem Ay’da görev yapacak, hem de örnekler topayıp Dünya’ya geri gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.