btbilgi

Şu anda bir çok teknoloji ve lojsitik firması otonom çözümler için beraberce çalışıyorlar. Özellikle de dev süpermarket zincirleri otonom araçları, dronları ve robotları nasıl daha verimli kullanabileceğini inceliyor. Bu iş ortaklıklarından biri de, ABD’nin büyük süpermarket zincirlerinden Kroger ile Kaliforniya merkezli Nuro arasında gerçekleşti. 2018’in yazında ilk otonom paket teslim aracını gösteren ikili, şimdi bu araçları servise sokmuş durumda.

Nuro’nun otonom paket teslim sistemi için ilk denemeler küçük sevimli araçlarla değil, Toyota Prius’lara takılan otonom sürüş altyapısı ile yapılmış. Nuro tüm denemelerden sonra artık R1 kodlu otonom teslimat aracına geçmiş ve ilk insansız Kroger alışveriş paketi teslimi Aralık ortasında gerçekleştirilmiş.

Müşteriler bu servisten faydalanmak için Kroger’in akıllı telefon uygulamasından süpermarket siparişlerini veriyorlar. Depoda görevliler torbaları R1 otonom araca yüklüyor. Araç yola çıkıyor ve hedefine gelince müşteriye uygulama üzerinden bir teslimat kodu yollanıyor. Müşteri evinin önündeki sokağa çıkıyor, otonom aracın üzerindeki ekrana kodu giriyor ve kapaklar açılıyor. Teslimatın tamamlandığı onaylanınca da, insansız araç kendi kendine depoya dönüyor.

Nuro bu aracı sıfrdan, Kroger firmasının istek ve ihtiyaçlarına göre tasarlamış. Hedefleri ise “en iyi otonom aracı, en iyi servis modelini ve en iyi mal ulaştırma çözümünü” sunabilmek. Bu hedeflere ulaşabilmek için güvenliğe çok dikkat etmeleri gerekmiş. R1 araçları ileri teknoloji ürünü kendi kendine sürüş donanımlarına ve yazılımlarına sahip. Araçların kendi standart bir arabadan daha küçük ve hafif. Herhangi bir kazaya yol açmamak için özellikle ekstra makine eğitimi verilmiş. Yine de her aracın kumanda konsolunda, her an kontrolü uzaktan ele alabilecek bir insan görevli bulunuyor.

Nuro bu türden bir otonom paket teslim servisini, dünya çapında ilk kez kendilerinin ticari şekilde işletmeye aldıklarını iddia ediyorlar. Ama ne son olacaklar, ne de rakipsiz kalacaklar. Çeşitli örnekler ve servisler hızla arkalarından geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.