btbilgi

Dünyanın her türlü ülkesinde bacağını veya ayağını çeşitli sebeplerden kaybeden insanlar var. Bu insanların bazıları  gelişmiş ülkelerde yaşarken, bazıları da Afrika’nın gelişmemiş ülkelerinde olabiliyor. Zürih kökenli iki üniversite öğrencisi, benzerleri gibi protez bacaklara sahip olamayacak kadar fakir insanlar için bir fikir geliştirmişler. Project Circleg isimli program, Kenya’da toplanmış atık plastik maddeleri geri dönüşüme sokuyor.

İkisi de endüstriyel tasarım mezunu olan Fabian Engel ve Simon Oschwald, bu projeyi Zürih Sanat Üniversitesi’nde bir bitirme tezi olarak sunmuş. Proje İngiltere’deki yenilikçilik ödülü James Dyson Ödülü’nü kazanmış. İkili gelişmemiş ülkelerde yaşayan ve proteze ihtiyacı olan insanlara yeni bir fırsat sunabilmek amacı taşıyor. Bu ülkelerin hepsinde yaşam huzur dolu değil. Bazı insanlar bacaklarını kazalarda kaybediyor ama uzuvlarını askeri operasyonlar veya bölgede yeterince iyi verilemeyen sağlık hizmetleri yüzünden kaybedenler de var.

Fakir oldukları ve ülkelerinde protez ürünleri bulunamayanlar için Project Circleg hayat kurtarıcı olabilir. Protez bir bacağı olmadığı için hareket engeli yaşayan veya evden bile çıkmayanlar için ikinci bir yaşam şansı sunmak istiyorlar. Ayrıca atık plastiklerin bu şekilde geri dönüşüm süreçlerine kazandırılması ve faydalı bir iş için yeniden yapılandırılmaları, birden fazla fayda sağlamakta. Bu sayede çevre kirliliği azaltılacak ve plastiklerin doğaya, onun aracılığı ile de insanlığa verdikleri zarar düşürülebilecek.

Project Circleg dahilinde değerlendirilen plastik materyallerden üretilen protezler, bu sayede daha ucuz oluyor. Ayrıca Kenya’da başlatılan pilot projede, prototip protez ürünleri yerel fabrikalarda oluşturulacak ve istihdam sağlanmasına da yardımcı olacak. Üretilen protez bacak parçaları oldukça sade bir görüntüye sahip. Buna rağmen performans artırıcı teknolojiler barındırmakta. Mesela renkleri istendiği gibi ayarlanyor, boyları kişiye göre özelleştirilebiliyor.

Dizin korunması için özel bir parça var ve ayrıca burada hareketli bağlantı noktasına toz ve pislik girmemesi için bir tasarım kullanılmış. Ayak bileğindeki eklem ise kullanıcının hareketinde daha fazla özgürlük sağlıyor. Halen testleri devam eden ürünler, yakın gelecekte ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya başlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.