btbilgi

Google 2016 yılının Mayıs ayında iki yeni servisi kullanıma açmıştı. Android mobil işletim sistemli cihazlarda kullanılması için tasarlanan bu servislerden Allo kullanıcılar arası mesajlaşma ve Duo da video görüşmeler odaklıydı. Allo’nun ömrü çok uzun olmadı, çünkü Google bir diğer benzer servisi olan Android Messages’a yoğunlaşabilmek için onu üç ay sonra kapatacak. Ama Google Duo fena gitmiyor, hatta 1 milyar adet indrmeye kadar ulaşmış durumda.

Google Duo firmanın kendi mobil uygulama mağazası Play Store’da 1 milyar indirmeye ulaşan son uygulaması. Haziran 2018 tarihinde verilen bir rapora göre Duo o dönemde 500 milyon indirmeye gelmişti. Yani kalan 500 milyon indirme sadece son 6 ay içinde gerçekleşmiş. Duo bu başarının bir kısmını epey geniş destek yaklaşımına bağlayabilir. Çünkü Duo sadece Android cihazlarda değil, iPad’lerde, Android tabletlerde, Chromebook cihazlarında ve hatta akıllı ekranlarda bile kullanılabiliyor.

Ama uygulamanın başarısının bir diğer sırrı, büyük miktarda Android akıllı telefonda, satın alındığı anda direk yüklü şekilde gelmesi. Bunlar da indirme kategorisinde sayılıyor. Google adına konuşan firma mühendislerinden Justin Uberti, Google Duo ile ilgili 2019’da büyük gelişmeler beklenebileceğini söylemiş. Ama beklenebilecek yeni özelliklerin ne olduğuna dair ayrıntılı bilgi verilmiş değil. Fakat uygulamanın Knock Knock (arayan kişinin yüzünü daha cevap vermeden görebilme) gibi ilginç becerileri onu halihazırda başarılı kılıyor.

Böylece Google’ın elinde son kullanıcya yönelik mesajlaşma için Android Messages ve video görüşme için Duo kalıyor. Kurumsal tarafta ise mesajlaşma için Hangouts Chat ve video görüşmeler için Meet var. Yalnız Duo’nun rakipleri de küçümsenir gibi değil, çünkü bunların arasında Microsoft’un Skype uygulaması ve Apple’ın çok popüler FaceTime’ı yer almakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.