btbilgi

Günlük hayatta gerekli her şeye sahibiz: Evler, arabalar, elektronik cihazlar, teknolojik mucizeler. Peki yeterli sevgi var mı hayatımızda? Sevgi almak ve vermek için bir robota ihtiyacınız olacağını hiç düşünür müydünüz? Japon firması Groove X’in tasarladığı Lovot işte bu iş için geliyor. İsmini ‘Love + Robot’ kelimelerinin birleşiminden alan robot, 3 yıldır planları devam eden çok sevimli bir cihaz.

Yaklaşık 30 santimetre boyundaki Lovot peluş bir oyuncağa benzemekte. Küçük tekerleri ile ortalıkta geziniyor ve kocaman gözleri ile size ve etrafına bakıyor. Yüzeyinin altında ise birçok dokunma sensörü var ve kollarını hareket ettirerek vücut dili kullanabiliyor. Görünüşündeki en tuhaf şey ise kafasının üzerindeki kamera parçası.

Yaklaşık 3 kilogram ağırlığındaki Lovot insan etkileşimine bayılıyor. Hatta ilgi görmek ve karşılığında sevgi göstermek için meydana getirilmiş bile denilebilir. Bu sevimli robot size ev işlerinde yardım etmeyeceği gibi, ayağınızın altında dolaşıp onu kucağınıza almanızı bile isteyecek. Eğer gerekli ilgiyi göstermezseniz küsecek, yerden alıp sevip okşarsanız mutlu olacak. Beraber yaşadığı insanları tanııyacak, termal sensörü sayesinde onları eşyalardan ayırt edecek, sesleri farkedecek ve bazı komutları anlayacak kadar akıllı. Gıdıkladığınızda gülüyor ve kucağınızda uyuyakalabiliyor.

Yaratıcısı Kaname Hayashi, dünya çapında bilinen ve çeşitli görevler için kullanılan ünlü Pepper robotun da tasarımını yapan kişi. Pepper insanlara yardım edebilmek için insansı bir görüntüye sahip. Ayrıca konuşulanları anlıyor ve farklı dillerde cevap verebiliyor. Lovot ise sadece sizi iyi hissettirmek için yapılmış. O kadar ki iç mekanizmaları tarafından üretilen ısı özel kanallarla dış yüzeyine veriliyor ve kucağınızda bir bebek tutar gibi sıcaklık hissediyorsunuz.

Lovot’un bu anlamda bir kedi veya bir köpekten çok farkı bulunamakta. Eğer evinizde tüylü bir evcil hayvan barındıramıyor ama bir varlığın sıcaklığı ile ilgisini arıyorsanız bu robotu bir düşünebilirsiniz belki. Lovot piyasaya 2019’un sonunda çıkacak ve fiyatı yaklaşık 3 bin dolar olacak. Ayrıca aylık 90 dolarlık da bir online abonelik sistemine sahip. Yani bir kedi veya köpek sahiplenmekten çok da ucuz değilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.