btbilgi

Fransız spor otomobil üreticisi Bugatti, genelde süper spor ve süper pahalı arabaları ile bilinir. Bu arabalarda en kaliteli parçalar ve en ileri teknoloji kullanılır. Her şey müşterinin maksimum menuniyeti içindir. Her zaman bu yönde kendini ileriye taşımaya devam eden firma, 2018 başında ilk üç boyutlu (3D) yazıcıdan çıkma fren kaliperi üzerine çalıştığını duyurmuştu. Sene sona ererken firmadan gelen habere göre bu yenilikçi ürün tamamlanmış.

Bize de Bugatti’nin yayımladığı resmi ürün test videosunu izleme düşüyor. Bu videoda gerçekleştirilen denemelerde tekerlek simülasyon düzeneği saatte 400 kilometre hızı temsil edecek şekilde döndürülüyor. Frenler devreye sokulduğunda ise, diskin kendisi maksimum 1.025 dereceye varan ısılara ulaşmakta. Alevler ve kıvılcımlar içerisinde kalan fren kaliperi oldukça başarılı bir iş çıkartıyor gibi gözükmekte.

Üç boyutlu yazıcıda üretilen bu disk fren kaliperleri nihayetinde Chiron (maksimum hız 420 km/s, 0-100 performansı 2,5 saniye) ve Divo (maksimum hız 379 km/s, 0-100 performansı 2,4 saniye) gibi süper spor otomobillere takılacak. Bu arabaların en önemli özellikleri çok hafif ve çok güçlü olmaları. Dolayısı ile her parçaları için aynı şey geçerli, yani hafif ve dayanılklı olmalılar. Bugatti çok kısa sürede çok yüksek hızlara çıkabilen araçlar yaptığı için, bunların istendiği anda kısa mesafede ve güvenle durmalarını da sağlamak zorundalar.

Verilen bilgiye göre bu özel yapım kaliperler titanyumun 45 saat boyunca eritilip, dört adet lazerle özel şekil verilmesi sonucunda üretiliyor. Yani multi milyon dolarlık arabalar için uygun ama seri üretim için değil. Ama Bugatti’nin dahil olduğu Volkswagen Group’un mühendislerinin nihai hedefi bu teknolojiyi seri üretim yapabilecek kadar pratik ve ucuz hale getirebilmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.