btbilgi

Los Angeles’de düzenlenen LA Automobility 2018 fuarında tanıtımı gerçekleştirilen EVA X01, benzerini yakın gelecekte sıkça göreceğimiz türden bir hava aracı. eVTOL özelliği araca dikey kalkış ve iniş sağlıyor. Aracın kendisi yüzde 100 otonom, tam elektrikli ve oldukça küçük. Ama boyundna büyük işler becermeye hazırlanmakta.

EVA X01’in ana kullanım alanı, şu anda tonla lojistik ve teknoloji şirketinin gözünü dikmiş olduğu hava taksisi servisleri. Araçta 24 adet elektrikli motor bulunmakta, toplamda 1 milyon kilometrelik çalışma garantisi var. Maksimum hızı saatte 400 kilometre ve 250 kilometrelik mesafeye sahip. Üzerindeki radar, LIDAR ve 12 kamera ile hiç bir şeye çarpmadan yolunu rahatça bulabiliyor. İniş ve kalkışta kanatlar katlanıyor, kolayca her yere konabiliyor. İki kişilik EVA X01 güvenliği ön plana koyan, hatta gövdesinde paraşüt barındıran bir hava aracı.

Her ne kadar hava taksisi hizmetleri için planlanmış olsa da, üreticisinin başka hedefleri de var. Aracın küçük ve kolay iniş kalkış yapabilmesi, onu başka operasyonlar için de başarılı bir alternatif haline getirmekte. Bunların arasında yangınlarda acil insan taşıma, felaketlerde veya dağ/çığ/deniz kazalarında ve arama-kurtarma çalışmalarında kullanılması bulunmakta. Uzunluğunun 430 santimetre ve yükseliğinin ise 270 santimetre olması onu her türlü senaryoda değerlendirilebilir hale getiriyor.

EVA X01 patentli bir dikey kalkış-iniş mekanizmasına sahip. Benzer hava araçları ve hava taksi dronlarına göre 7 kat daha küçük bir alana inebildiği iddia edilmekte. Ayrıca yerdeyken sadece 70 desibel ses çıkartıyor, havada ise neredeyse duyulması imkansız. Çünkü havada açılan kanatları onu bir helikopterden çok bir uçağa benzetmekte. Böylece havada kalmak için elektrikli motor yerine kanat gücü kullanılıyor. Bu da aracı hem daha sessiz, hem de daha az elektrik harcadığı için yüksek menzilli hale getirmekte.

Tasarımcısı firma birkaç ay içinde EVA’nın alan testlerine başlanacağını aktarmakta. Tüm havacılık sertifikalarının alınması ise en geç 2022’de tamamlanacak. Bu tarihten itibaren aracın resmen göreve başlaması mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.