btbilgi

Çin devasa nüfusu ile dünyanın en çok çöp üreten ülkelerinden biri. Sadece başkent Pekin’de 2017 yılı boyunca 9 milyon ton ağırlığında evsel çöp üretilmiş. Ülkenin diğer büyük şehirleri de aynı sorunla boğuşuyorlar. Plastik ve elektronik ürünler geri dönüşüme sokulabilmekte. Gıda atıkları ise çeşitli işlemlerden geçirilerek biyoyakıta çevirilebilir. Ama bu işlemler hala pahalı ve büyük boyutlarda ölçeklenebilir değil. Çin işte bu sebeple süper hamam böceği üretiminden medet umuyor.

Reuters’in verdiği bilgiye göre, şu aralar hamam böceği üreticileri ellerini ovalıyorlar. Çünkü çeşitli şehirlerin yönetimlerinden çok yüklü siparişler almaktalar. Çöp işleme tesisleri bu böceklerden milyonlarca adet ısmarlıyor ve organik atık sorununu çözmelerini umut ediyorlar. Çin’in doğusundaki Shandong eyaletinde bulunan şehirlerden Jinan bu konuda güzel bir örnek. Şehrin en büyük çöp işlem tesisinde bir milyar adet hamam böceği bulunduğu rapor ediliyor.

Süper hamam böceği ile atık yoketme çözümü anlaşılan epey başarılı olmuş durumda. Jinan’daki çöp işleme tesisini işleten Shandong Qiaobin Agricultural Technology Co. şirketi durumdan o kadar memnun ki, 2019’da bu tesislerden üç tane daha açmayı planlıyormuş. Hedef, 7 milyon yaşayanı bulunan şehrin tüm ürettiği gıda atığının en az üçte birini bu yöntem ile ortadan kaldırmak. Verilen bilgiye göre bu hamam böcekleri devamlı kontrollü bir ortamda bulunuyorlar. Ortamın ısısı ve nemi mütemadiyen en verimli seviyede tutuluyor. Tüm süreç makine öğrenme algoritmaları üzerine kurulu bir yapay zeka tarafından idare edilmekte.

Hamam böcekleri ömürlerinin sonuna geldiğinde ne oluyor dersiniz? Çin’de hamam böcekleri epey geniş bir yelpazede kullanım alanı buluyor. Hayvan gıdası olmaktan, kimya endüstrisine ve organik ilaç üretimine kadar farklı yerlerde kullanılabiliyorlar. Gayet sağlıklı ve dengeli şekilde beslenen hamam böcekleri, böylece başkaları için de sağlıklı birer ürün alternatifine dönüşüyor. Dünya çapında her sene yaklaşık 1,3 milyar ton atık üretildiğini düşünürsek, bu yöntemi başka ülkelerin de denemesi işe yarayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.