btbilgi

Fransız kökenli özel araç ve motorsiklet tasarımcısı Ludovic Lazareth, son tanıtımında sıradışı bir şey gösterdi. Bu araç ilk bakışta fütüristik bir motorsikleti andırmakla beraber, dikkatli bir şekilde incelendiğinde inanılmaz şeyler farkediyorsunuz. Mesela dört tekerleği olması ve her tekerin içinde bir jet motoru bulunması gibi. La Moto Volante adı verilen bu ilginç motorsiklet jet motorlarını ne için kullanacak dersiniz? Tabi ki uçmak için.

La Moto Volante aynı ismi gibi (yani Uçan Motorsiklet) uçmak için tasarlanmış. Zaten motorun öncülü olan LM-847’nin kendisi de bir canavar sayılabilir. LM-847 modelinde Lazareth 4 tekerli bir araca 470 beygirlik bir Maserati motoru yerleştirmiş. Her tekerinde ayrı sallanan kollu süspansiyonu olan araç şimdi şekilde değiştirmiş ve havalanmaya hazırlanıyor.

Tekerleri jet motorlu uçan motorsiklet: La Moto VolanteYeni modelde her teker kolu dışarıya doğru kıvrılacak biçimde planlanmış. Ardından tekerler aşağıya dönüyor ve birer pervane gibi pozisyonlanıyor. Tekerlerin ortasındaki jet motorları beraber çalışarak  aracı dengeli bir biçimde havalandırabilecekler. Jetlerin kendisi ise “Jetman” Yves Rossi’nin kanatlı uçuş çantasında kullandığı türbinleri üreten Alman kökenli Jetcat ile birlikte tasarlanmış. Ayrıca jetleri tasarlayan firma, NASA’nın X-56A deneysel uçağında kullanılan jet türbinlerinin de tasarımcısı.

La Moto Volante nasıl havalanıyor, yerde nasıl bir itiş sistemi ile gidiyor veya ağırlığı nedir onu bilemiyoruz. Henüz araçla ilgili tüm ayrıntılar açıklanmış değil. Hatta aracın bir konsept proje olup olmadığı bile henüz kesin değil. Mini teaser videodan anlaşıldığı kadarı ile normal bir motorsiklet gibi kullanılabiliyor. Lazareth aracın ilk versiyonunu 2019’un Ocak ayının sonunda gösterecekmiş. O zaman gerçek bir şey mi, yoksa bir fantezi mi olduğunu anlayacağız.

Tekerleri jet motorlu uçan motorsiklet: La Moto Volante

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.