btbilgi

En büyük Çinli akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi iddialı cihazlarını ardı ardına piyasaya sürmeye devam ediyor. Bunların arasında Asya pazarlarına yönelik telefonlar da var. En son çıkan Mi Play modeli hem 1.099 Yuan (160 dolar) fiyatı, hem de özellikleri ile ucuz segmentin yeni şampiyonlarından olacak gibi. Her ne kadar büyük ihtimalle yakın gelecekte bu telefonu buralarda göremeyeceğiz ama cihaz şimdiden bir Guinness rekoruna konu oldu bile.

Büyük ekranı ve küçük çentiği ile ilk bakışta dikkat çeken Mi Play, fiyatı dışında segmenti için başarılı teknik özellikleri ile de göz dolduruyor. 5,84 inçlik ekran 19:9 orana ve 2280 x 1080 piksellik çözünürlüğe sahip. Barındırdığı 12nm teknolojili 8 çekirdekli MediaTek P35 işlemcisi, 4 GB belleği ve 64 GB depolama alanı ile çoğu kişinin her türlü işine yetecek güce sahip. 12 megapiksellik ana kamerası ve 2 megapiksellik selfie kamerası var 3 bin mAh kapasitesindeki bataryası da günlük kullanım için gayet yeterli.

Bu özelliklere bakıp Guinness rekoru bunların neresinde diyebilirsiniz. Zaten olay teknik özelliklerde değil. Bu telefonun rekor kırması için 1.005 tanesinin bir araya gelmesi gerekmiş. Şimdiye kadar bir seferde en fazla akıllı telefon içeren dev dinamik ekran rekoru 504 telefon içermekteymiş. Xiaomi’nin kırdığı yeni rekor ise aynı anda senkron çalışan 1.005 adet Mi Play akıllı telefon içermekte. Bu dev ekran Çin’deki Pekin şehrinde bir alışveriş merkezinde, bir Noel ağacı biçiminde yerleştirilmiş ve ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Bu ekranın montajı 12 saat sürmüş ve son telefonu da Xioami’nin CEO’su Leı Jun yerine takmış. Projedeki en büyük problemin, bu kadar çok telefonun aynı anda senkron çalıştırılması olduğu aktarılıyor. Telefonlardan oluşan dev Noel ağacı ekranı sadece basit bir gösteri öğesi değil, aynı zamanda etrafına kablosuz Wi-Fi internet servisi de vermekte. Böylece alışveriş merkezini ziyaret edenler hem Guinness rekoru kırmış bir sergi görüyor, hem de bedava internet hizmeti alıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.