btbilgi

Küresel tarım teknoloji sayesinde belli yönlere doğru gelişmeye devam ediyor. Bunlardan en önemlilerinden biri topraksız tarım trendi. Dünya çapında büyük firmaların bile üzerinde çalıştığı bu trend, şehirlerin içinde bile uygulanabilecek, ileri teknoloji içerek takip ve kontrrol sistemleri barındıran, dikey alanlarda su bazlı tarım anlamına gelmekte. ‘Dikey tarım’ da denilen bu konuda Türkiye’de ticari çalışmalar yapan ForFarming, Tarvenn’den aldığı 1,4 milyon TL’lik yatırım ile işlerini büyütmek ve Türkiye’yi topraksız tarım ile tanıştırmak niyetinde.

ForFarming şirketi İstanbul Ticaret Odası (İTO) iştiraki olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) çatısı altındaki girişimlerden biri. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. (İSBAK) tarafından da desteklenen şirket, tarıma elverişsiz atıl alanları verimli ve katkısız bitki yetiştirilebilen alanlara dönüştürmeyi hedefliyor.

Bu amaçla geliştirilen yazılım ve sensörler sayesinde, dikey tarlalarda her bitki tipi için gereken su, besin ve ışık miktarları otomatik olarak ayarlanıyor. Üreticiler de akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden kontrol edilebilir bir ortamda, sağlıklı ve katkısız ürünleri daha verimli şekilde elde edebiliyor. İki ana çözümlerinden biri olan “ForFarming Ticari”, kurum ve kuruluşlar için özel projeler içermekte. Yıl boyu diledikleri yerde taze ürünler yetiştirebilen kurumların lojistik maliyetlerini düşürdüğü aktarılmakta.

Bir diğer çözüm olan “Farmi” ise eğitime ve okullara yönelik hazırlanmış. Okullara sunulan Farmi eğitim kitleri sayesinde, çocuklara erken yaşta tarım ve teknolojiyi öğretmek hedeflenmiş. Okullara kurulan kitlerle öğrenciler sağlıklı besinleri kendileri üretebiliyorlar. Burada amaç hem teknoloji altyapısını hem de tarımdaki yenilikleri aktarmak ve çocuklara sorumluluk bilinci kazandırımak.

Türkiye tarımına büyük katkı sağlayacaklarını vurgulayan Tarvenn CEO’su Mustafa Kopuk, apılan yatırımla ilgili şunları aktarmakta: “Artan nüfus ve azalan tarım alanları nedeniyle katkısız ürünlere ulaşım her geçen gün daha maliyetli ve zor hale geliyor. Bu nedenle dünyada topraksız tarıma ilgi artıyor. ForFarming, tarım ve teknolojiyi birleştirerek dilediğiniz yerde, dilediğiniz mevsimde taze ürünler yetiştirmenizi ve tüketebilmenizi sağlıyor. Kısa sürede sadece yurtiçinde değil uluslararası alanda da başarı elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.