btbilgi

Ünlü girişimci Elon Musk bir yandan Tesla marka elektrikli otomobillerini dünyaya yaymaya, bir yandan şehirlerin altında ulaşım tünelleri açmaya, bir yandan da uzaya roket yollamaya devam ediyor. Ama roketle kalsa iyi, hedefinde uzaya (ve hatta Mars’a bile) insan yollamak da var. İşte firması SpaceX’in bu amaçla geliştirmekte olduğu insanlı uzay gemisi Starship için şimdi dikkat çekici bir haber geldi.

Musk yine Twitter plafotmundan bir mesaj atarak, Starship gemisinin ilk teknik denemelerini 2019’un Mart veya en geç Nisan ayında yapmayı planladıklarını söyledi. Geminin ilk test uçuşu, büyük ihtimalle haberimizin kapağındaki güzel illüstrasyondaki gibi heyecan verici bir şey olmayacak. Daha çok geminin ilk versiyonunun havalanıp havalanmayacağını deneyecekleri, SpaceX’in ilk günlerindeki Grasshopper programına benzer bir şey olacak.

Musk’ın verdiği bilgiler arasında, test sonrasında ayrıntılı bir teknik sunum yapacağı da var. Test aracının orijinal Starship gemisinin 10 metrelik çapına sahip olacağı ama aynı uzunlukta olmayacağı belirtilmiş. Musk aracın inşasında özel bir paslanmaz çelik karışımı kullanıldığını da söylüyor. Geminin final hali, SpaceX’in ağır yük taşıma platformu olan BFR (Big Falcon Rocket) ile yörüngeye taşınacak. Aynı roketin gelecekte insanlı uzay görevinde aracı Mars’a da götürmesi bekleniyor.

SpaceX halen Starship’in test uçuşları için, firmanın Teksas’daki kalkış üssünde inşa ve montaj çalışmalarına devam etmekte. Geminin ilk insanlı uçuşunu 2024’de gerçekleştirmesi hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.