btbilgi

Groupe Renault’nun 2022 için hedeflerinden biri, dünya üzerindeki karbon ayak izini yüzde 6 kadar azaltabilmek. Bu amaçla bazı yenilikçi fikirleri gözden geçiren Fransız otomotiv devi, en son projesinde yelkenli gemilere geri dönüyor. Neoline şirketi ile yaptığı ortaklık sonucunda, iki adet deneysel yelkenli yük gemisinin inşasına karar verilmiş.

Renault’un tüm lojistik ve tedarik sürecindeki tüm parçaların yüzde 60’ı gemilerle taşınıyor. Ayrıca üretilen arabaların çoğu da başka ülkelere yine yük gemileri ile ulaştırılmakta. İşte buradan yola çıkan firma, denizlerdeki karbon salınımını azaltmak amacıyla yelkenli gemilerin denizlere hakim olduğu dönemlerden ilham almış. İş ortağı Neoline da, denizciliğe sıradışı yöntemler ile yenilikçi çözümler getirmek amacıyla kurulmuş bir şirket.

İki ortağın planladığı yelkenli gemilerin her biri 135 metre uzunluğunda ve toplamda 4 bin metrekareden büyük yelken alanına sahip. Gemiler 478’er araba taşıma kapasitesine sahip. Sadece yelkenlerle 11 knot’luk (yaklaşık saatte 20 kilometre) hız yapabilecekler ve bu da benzer büyüklükteki geleneksel yük gemilerine göre karbon emisyonlarından yüzde 90 azalma anlamına geliyor.

Gemilerde yelken dışında hibrit dizel motorlar da bulunacak. 4 bin 200 kW gücündeki bu motorlar hem iskele yanaşma/ayrılma manevralarında işe yarayacak, hem de hava durumuna göre saptanan teslimat süresinin gerisinde kalınması senaryosunda hız desteği verecek. Neoline ve Renault ilk yelkenli araç taşıyıcı gemilerinin 2020 yılında ticari operasyonlara başlamasını hedeflemişler. Renault bunun dışında araçlarında elektrikli teknolojilerin kullanımı, lojistikte optimizasyon ve kamyonlarının yeni teknolojilerle modernizasyonu gibi başka projelerle de meşgul.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.