btbilgi

Geçen hafta İngiltere’nin en büyük ikinci havalimanı olan Gatwick, pistlere dalan iki uçan dron yüzünden karışmıştı. Uçuşların durdurulması ile başlayan ertelemeler, üç gün boyunca havalimanın kapatılması ile sonuçlanan devasa bir olaya yol açtı. Bu süre boyunca toplamda 1.000’den fazla uçuş ve 140 bin’den fazla yolcu durumdan etkilendi. Daha önce de çeşitli havaalanlarında dron sorunları yaşanmıştı. Fakat bu seferki İngiltere hükümetini çok ciddi çözümlere başvurmak zorunda bırakmış.

BBC’nin verdiği habere bakılırsa, İngiliz hükümeti ülke çapında tüm havalimanlarına uçan dron araçlarına karşı önlem sistemleri kurmaya hazırlanıyor. İç güvenlik bakanı Ben Wallace bu dronları kullanan kişilerin ya pervasız olduklarını veya bunu suç işlemek amacı ile bilerek yaptıklarını söylemiş. Ayrıca bu tür hareketlere kalkışanların en ağır cezalara çarptırılacağı da belirtilmiş durumda.

Gatwick Havalimanı olayı sonucunda bir çift şüpheli bulunmuş ve gözaltına alınmışlardı. Şimdi bu çiftin suçsuz olduğu ve ceza almadan serbest bırakıldıkları haberi veriliyor. Her ne kadar gerçek suçlular yakalanamamış olsalar bile, böyle bir vakanın tekrarlanmaması için gerekli önlemler hızla alınmış. Gatwick Havalimanı’nda geçtiğimiz Çarşamba’dan beri yaklaşık 5 milyon Sterlin değerinde donanım ve önleme cihazları monte edildiği bilgisi veriliyor. Ayrıca gerçek suçluların yakalanmasına yardımcı olacaklara 60 bin Sterlin değerinde para ödülü verileceği duyurusu da yapılmış.

Bakan Wallace alınan karara göre, artık tüm ülke çapında havalimanlarının bu tehditle savaşmak için her türlü önlemi almalarının yolunun açık olduğunu aktarmakta. Şüpheli uçan dron araçlarına karşı kurulacak sistemlerin ne çapta çözümler olacağı, ne hızla ve hangi lokasyonlarda kurulacakları konusunda ayrıntılı bilgi verilmemiş. Avusturya’dan gelen bir habere göre ise sivil havacılık kurumları Gatwick olayından sonra, havalimanlarına dron saptama sensörleri takılacağını ifade etmişler.

Geçtiğimiz Kasım ayında İngiltere’de devreye giren bir düzenleme ile, 250 gramdan ağır uçan dronların sahiplerinin bu araçları Sivil Havacılık Kurumu’na kaydettirmeleri gerektiği kesinleşmişti. Ayrıca bu türden dron araçlarının ülke çapında nerelerde uçurulmasını yasak olduğuna ve kurallara uyulmaması durumunda verilecek cezalarla ilgili daha da geniş ve katı bir düzenlemenin yakın zamanda yürürlüğe sokulması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.