btbilgi

Elektrikli araçlar son yılların en popüler konuları arasında. Dünya çapında satışları arttıkça, herkese açık şarj noktaları da yaygınlaşmaya başladı. Elektrikli otomobillerin şarj edildiği istasyonlar arttıkça, ortaya farklı ve daha önce beklenmeyen bir siber tehdit çıkmakta. Uzaktan erişim özelliğine sahip yaygın şarj cihazları üzerinde yapılan araştırmalar, bunların dışarıdan müdahalelere açık olabileceğini ortaya koymuş durumda.

Kaspersky Lab uzmanları bu alanda yaptığı inceleme ile dikkat çekici bulgulara ulaşmış. Mesela şarj cihazları üzerinde aşırı yükleme yapılarak, bağlı bulundukları şebekeyi çökertilebiliyor. Bu tür siber saldırılar sadece altyapı firmasına maddi zarar vermenin ötesinde, aynı şebekeye bağlı tüm cihazlara da hasar verebilir denilmekte.

Ağ bağlantılı elektrikli otomobil şarj cihazları da saldırı altındaAraştırmacılar şarj cihazına komut göndererek şarj işlemini durdurma veya mümkün olan en yüksek akımla şarj etmenin yolunu buldu. İlk seçenek insanların arabalarını kullanmasını engellemekle kalsa da ikinci seçenek, sigorta ile korunmayan bir cihazda kabloların aşırı ısınmasına yol açabilir. Elektrik akımını değiştirmek için saldırganların şarj cihazının bağlı olduğu ağa Wi-Fi üzerinden erişmesi yeterli. Cihazlar yerel kullanım için üretildiğinden, kablosuz ağ güvenliği de kısıtlı oluyor. Bu da saldırganların kolayca erişim sağlayabileceği anlamına geliyor.

Kaspersky Lab istatistiklerine göre, 2018’de IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarına yönelik saldırılarının yüzde 94’ü Telnet ve SSH parolalarına kaba kuvvet uygulanmasıyla gerçekleşmiş. Kablosuz ağa giren saldırganlar şarj cihazının IP adresini kolayca bulabiliyor. Böylece, açıklardan yararlanıp cihazların çalışmasını engelleyebiliyorlar.

Firma konuyla ilgili raporunda üreticilerin ağ bağlantılı otomobil cihazlarına ekstra dikkat göstermesi gerektiğini hatırlatıyor. Elektrikli otomobil şarj cihazları içeren şebeke sistemlerinde hata bulanlara ödül programları düzenlemek veya siber güvenlik uzmanlarından kontrol talep etmek gibi çözümler de tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.