btbilgi

Teknoloji devlerinden Microsoft genelde başarılı işletim sistemi Windows ve ofis yazılım hizmetleri ile bilinir. Ama son yıllarda geliştirdiği Surface donanım ürümleri ile de kendini pazarda belli bir yere oturtmayı başardı. Bu durum firmayı 790 milyar dolar toplam değer ile Apple’ın 778 milyar dolarlık toplam değerinin bile üstüne çıkarttı. Şimdi Microsoft bu dalgayı devam ettirecek yeni ürünler üzerinde çalışıyor.

İrlanda merkezli ‘Irish Independent’ gazetesine bir söyleşi veren Microsoft Ürün Müdürü Panos Panay, bize bunun ipuçlarını veriyor. Üst seviye bir yönetici olarak firmasının tüm ürün stratejisini ve tasarım çalışmalarını açık etmesini kimse beklemiyor doğal olarak. O yüzden de söyleşide üstü kapalı şekilde konudan bahsetmekte. Microsoft’un mobil pazardaki başarısızlığından ders çıkardığını söyleyen Panay, yeni gürültü engelleyici Surface kulaklıklarının iyi karşılanmasından da memnun olduklarını aktarmakta.

Asıl ilginç tarafı bundan sonra başlıyor. Panay’a bu kulaklık ürünü, acaba şirketin kurumsal çözümlerden son kullanıcı donanım ürünlerine dönüşünü mü gösteriyor diye sorulmakta. Microsoft donanım seçimlerinde tüketici tercihlerine daha fazla mı önem verecek? Panay buna direk bir cevap vermese de, şunları ifade ediyor:

“İnsanların işlerinde ve evlerinden hayat deneyimlerini birleştirmek mi istiyoruz? Buna cevabım evet. Şunu yapabilecek veya bunu başarabilecek yeni donanım form faktörleri görecek misiniz? Kesinlikle. Bu yaklaşım her şeyi birleştirmemize fırsat verecek. Bence iş ve evin birleşimi hayatın kendisi demek. Bir cihazı ister mutfakta, ofisinizde, evdeki çalışma odanızda veya üzerinizde bir aksesuar olarak kullanabilmelisiniz. Bunların hepsi bir araya gelecek. O yüzden evet, müşterilerimiz var olduğu her alanda yenilikçi ürünler geliştirdiğimizi göreceksiniz.”

Windows 10 mobil işletim sistemi destekleyen telefonlar ve Nokia macerası bittikten sonra, bu alanlarda Microsoft’dan bir hareket gelmemişti. Fakat son 1-2 yıldır aralıklı şekilde duyulan Surface akıllı telefon fısıltıları belki 2019’da gerçek olabilir. Belki de firmanın kendi dijital asistanı Cortana’yı merkeze alan bir akıllı hoparlör veya bir akıllı saat de gelebilir. Hep beraber merak içinde beklemeye devam ediyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.