btbilgi

Yılbaşı gelince herkes sevdiklerine irili ufaklı bir hediye almak ister. Sevgimizi göstermenin küçük, samimi ve içten yolları elbette mevcut. Ama ya harcayamayacağınız kadar çok paranız varsa, nasıl bir hediye alırdınız? İşte New Atlas sitesi 2019 yılbaşı için almayı hayal bile etmeye çekineceğiniz fiyattaki teknolojik hediye seçeneklerini incelemiş.

İşte 2019 yılbaşı için asla alamayacağınız hediyeler

Alieno Arcanum RP5

Belki de daha önce ismini hiç duymadığınız Bulgar bir firma, bu inanılmaz elektrikli spor aracı tasarlamış. Batman’e layık bir araba gibi görünen Alieno Arcanum RP5 tam 5 bin 221 beygire denk güce, saatte 488 kilometre son hıza, 180 kWh kapasiteli bataryaya ve 1.020 kilometrelik maksimum menzile sahip. Tam olarak şarj olma süresi ise sadece 4 dakika. Araçta 17 kamera, LIDAR, 8 adet radar ve her tekerlekte 6’şar adet olmak üzere toplamda 24 aksiyal akış elektrikli motor var. Fiyatı ise 1.761 milyon dolar.

İşte 2019 yılbaşı için asla alamayacağınız hediyelerFoiler

Enata Marine firması tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’nde tasarlanmış bu uçan hız teknesi, tahminlerinizin ötesinde performans sunuyor. Saatte 17 knot (31 km/s) hızla dalgaların üzerinde giderken, birden yanlardan çıkan hidrofoil kanatları açılıyor. İki adet 300 beygirlik dizel motor sizi ve beraberinizdeki sekiz kişiyi birden havalandırmaya başlıyor. Aracın hidrofoil modundaki son hızı 40 knot (74 km/s). Fiyatı da en az hızı kadar etkileyici: 1,12 milyon dolar.

İşte 2019 yılbaşı için asla alamayacağınız hediyelerDinozor iskeleti

Evet, bu gerçek bir dinozor iskeleti. 2013 yılında ABD’nin Wyoming eyaletinde kazılarda çıkartılan dinozorun uzunluğu 8,7 metre ve yüksekliği 2,6 metre. 2018 yılında bir açık artırmada satılan komple iskeletin o zamanki fiyatı 2,29 milyon dolardı. Satın alan kişinin tekrar satışa çıkartıp çıkartmayacağı ise belli değil.

İşte 2019 yılbaşı için asla alamayacağınız hediyelerRichard Mille RM 50-03 McLaren F1

Bir hediyenin çok pahalı olması demek, büyük veya gösterişli bir şey olacağı anlamına gelmiyor. Richard Mille marka bu kronometre saat ilhamını F1 yarış arabalarından almış. Sadece ilhamını değil, üretimde kullanılan materyalleri de öyle. Titanyum ve karbon fiberden imal edilen saat sadece 38 gram ağırlığında. Firmaya göre dünya üzerindeki en hafif tourbillion kronograf saat. Sadece 75 adet üretilmiş ve fiyatı da 980 bin dolar.

İşte 2019 yılbaşı için asla alamayacağınız hediyelerHarley-Davidson Blue Edition

Bir Harley Softail Slim S model motor alıp üzerine 360 adet pırlanta, altın vidalar, gümüş kaplama ve envai çeşit değerli nesne takarsanız işte ortaya bu motorsiklet çıkıyor. Siparişi İsviçreli lüks saat üreticisi Bucherer vermiş ve imalatı da özel motorsiklet üreticisi Bünderbike yapmış. Dünyanın en pahalı motoru ünvanına sahip aracın fiyatı 1,9 milyon dolar. Yanında iki saat ve bir pırlanta yüzük de bedava.

İşte 2019 yılbaşı için asla alamayacağınız hediyelerTriton 36000/2 Hadal Exploration System

Eğer yılbaşı hediyesi olarak yukarıdakilerin hepsi size ucuz geldiyse, bir de bunu deneyelim. Özel tasarımlı kişisel denizaltılar üreten Triton firması, bu son teknolojik aracı ile rekor kırmış durumda. Bu denizaltının deri kotukalrına oturup, dünyanın en derin okyanus noktalarından (11 bin metre) olan Challenger Deep’i gezebilirsiniz. Denizlatı 16 saat su altında kalabiliyor ve eğer bir aksilik olursa 96 saat dayanacak bir hayat destek sistemine sahip. Her ne kadar kurumsal ve bilimsel araştırmalar gözönüne alınarak üretilmiş olsa da, eğer fazladan bir 48 milyon dolarınız varsa, siz de bir tane sipariş edebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.