btbilgi

Dünya çapında firmalar serbest çalışma yöntemlerini ve freelance çalışanları her geçen sene daha fazla benimsiyorlar. 2019 için öngörüler de bu gidişatı destekler nitelikte. Tahminlere göre 2020 yılına kadar sadece ABD’de, iş gücünün yüzde 43’ü freelance çalışma sistemini benimseyecek. Ayrıca kaynakların ortak kullanım prensibine dayanan ‘Paylaşım Ekonomisi’ yani GIG Ekonomi de 2025 yılında 335 milyar dolar seviyesine erişebilir denilmekte.

2019 için önemli iş gücü trendlerinden biri de kadın freelance çalışanların artması. SanalUzman.com sitesinin verdiği bilgiye göre, ILO (International Labour Organization) raporları kadınların küresel iş gücüne katılımını yüzde 46, erkeklerin katılımını ise yüzde 75 olarak göstermekte. İki cinsiyet arasındaki oran farkı, bazı ülkelerde 50’ye kadar çıkabilmekte. Sanaluzman.com üzerinde aktif olan üyelerin ise yaklaşık yüzde 46’sı kadın olarak rapor edilmekte. Kadınların istihdama katılımı konusunda dünya genelinde yaşanan sıkıntılar, kadın çalışanları serbest çalışma gibi farklı modellere doğru yönlendirmekte.

FreshBooks tarafından yayınlanan ‘2018 Kadını İşgücü Raporu’ önümüzdeki beş yıl içinde 13 milyon kadının geleneksel işlerden ayrılmasını öngörmekte. Bu kadın çalışanların freelance sistemlere yönelmesi mümkün. Başka bir araştırmada ise, 2019’un başında İngiltere’de 2 milyon kadının GIG Ekonomi tabanlı işlerde yer alması, bağımsız çalışması veya kendi işinin patronu olması tahminlerine yer verilmiş.

Freelance çalışma sisteminin hem işveren, hem de çalışana sunduğu önemli avantajlar var. Stanford Üniversitesi serbest çalışanların bir ofiste çalışanlardan yüzde 13 daha verimli olduğunu iddia ediyor. 2023 yılında Türkiye’de nüfusun yüzde 8’inin, yani yaklaşık 8,5 milyon insanın bu yeni düzen dahilinde freelance çalışması beklenmekte. SanalUzman.com Türkiye’nin GIG ekonomi alanında hızla ilerlediğini aktarmakta. Serbest çalışma konusunda da Avrupa’da en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğumuz bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.