btbilgi

Dünya çapında çok satılan elektrikli otomobil Leaf’in üreticisi Nissan, şimdi de bu aracı enerji depo sistemleri ile bir araya getirmeye hazırlanıyor. Firmanın geliştirdiği Nissan Energy Home isimli program, elektrikli araçların ev altyapılarına eklemelerine imkan sağlayacak. Nissan Leaf sahipleri bataryalarını şarj etmek, evlerine ve işletmelerine enerji vermek veya enerjiyi tekrar elektrik şebekelerine beslemek üzere otomobillerini kolaylıkla enerji sistemlerine bağlayabilecek.

Nissan Akıllı Mobilite stratejisinin bir parçası olarak geliştirilen plan kapsamında enerji sağlama, enerji paylaşımı ve enerji depolama olarak üç koldan girişimler üzerine çalışılmakta. Nissan Energy Home sistemlerinin ilk denemeleri firmanın Kuzey Amerika’daki merkezinde ve farklı yerlerde yapılmaya başlanmış. ABD’nin Tenessee eyaletindeki genel merkezde, elektrik talebinin yoğun olduğu saatlerde genel merkez tesislerine ek enerji sağlama konusunda destek olması için Leaf araçlarının kullanımı ile ilgili pilot çalışmalar yapılmakta.

Bir başka test programı da Almanya’da yürütülmekte. Teknoloji şirketi The Mobility House, enerji tedarikçisi ENERVIE ve iletim sistemi operatörü Amprion’un yer aldığı pilot projede elektrikli Leaf’ler elektrik şebekesi için bir rezerv olarak kullanılacak. Doğuş yeri olan olan Japonya’da ise Nissan, elektrikli araçların enerji yönetimine yardımcı olması imkanlarını incelemek üzere araçtan şebekeye enerji aktarımı amacıyla elektrik ve telekom şirketleriyle ortak çalışmalar yürütüyor.

Nissan Energy Home programının son kullanıcı kısmında ise, bulunduğu pazara bağlı olarak elektrik prizleri veya elektrik panoları gibi şarj ekipmanlarının elektrikli araçlara güvenli bir şekilde bağlanmasına yönelik çözümler bulunmakta. Şu anda yollarda bulunan elektrikli Nissan araçlarının toplamda 10 GWh’nin üzerinde ortak depolama potansiyeline sahip olduğu aktarılmakta. Bu araçların “araçtan binaya” (V2B) ve “araçtan şebekeye” (V2G) yöntemlerinde kullanılması, enerji şebekelerinin dengelenmesine ve yenilenebilir enerjinin sürece dahil edilmesine büyük katkıda bulunacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.