btbilgi

Elektronik cihazlar ve sensörler küçüldükçe, sağlık takip yöntemleri de çeşitleniyor. Midemize giren akıllı haplardan, kablosuz iletişimle kesintisiz veri yollayan giyilebilir teknolojik çözümlere kadar farklı şeyler görüyoruz. Şimdi bunlara IBM’in geliştirdiği, türünün ilk örneği olarak lanse edilen tırnak sensörü de eklendi.

Tanıtılan tırnak sensörü, içindeki hassas devreler sayesinde kullanıcının parmak hareketlerini gün boyunca tarıyor. Kullanıcının günlük işler sırasında parmaklarını ne kadar sıktığı, nasıl oynattığı ve ne derece zorladığı takip ediliyor. Bu sensörden toplanan tüm veriler bir akıllı saat üzerinden makine öğrenme algoritmalarına aktarılmakta. Algoritmalar verileri analiz ederek kullanıcının el ve kas gücü üzerinden genel sağlık durumunu anlamaya çalışıyorlar.

Geliştirilen sensör devamlı veri topladığı için, kullanıcının durumundaki en küçük değişim bile yakalabiliyor. Özellikle de tekrarlanan hareketler dahilindeki sıradışılıklar kolayca farkedilebilmekte. Elde edilen verilerin analizi, çeşitli hastalıkların önceden saptanmasında kullanılabilecek. Her ne kadar bu teknoloji henüz kullanıcıları görsel ve işlevsel olarak rahatsız etmeyecek ticari bir forma getirilmiş olmasa da, IBM bu alanda epey potansiyel görüyor.

IBM Sağlık Hizmetleri Ar-Ge Bölümü Müdür Yardımcısı Ajay Royyuru, yeni teknoloji ile ilgili şu bilgileri vermekte: “Cihaz insanların ister evde, ister arabada veya ofislerinde olsun, her an durumlarını takip etmek için tasarlandı. Farkedilmeyecek kadar hafif, kablosuz ve el hareketlerini engellemiyor. Sadece bir parmağınızın ucu büyüklüğünde. Bu tırnak sensörü ile elde edilen el kuvveti verileri, bize Parkinson hastalığı ve şizofreni gibi kronik rahatsızlıklar hakkında öngörü sağlayabiliyor. Mesela bir kardiyovasküler hastalık araştırmasında, azalan el kuvvetinin düşük kan basıncına göre daha başarılı bir işaret sunduğu bulundu. Verileri işleyen yapay zeka sistmei zamanla kullanıcının davranışlarındaki şablonları farkedip, bunlardaki şüpheli değişimleri anlayabilecek. Eğer ilaçlarını ihmal etme sonucunda vücut kuvveti düşüyorsa veya el-kolda titreme artıyorsa, algoritma bu çeşit tuhaflıkları bize gösterebilecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.