btbilgi

Her sene dünya çapında yaklaşık 300 milyon ton plastik üretiliyor. Bunun büyük kısmı geri dönüşüm süreçlerine sokulmadığı için çevre kirliliğine dönüşmekte. Bazı uzmanlar eğer bu hızla plastik üretmeye ve tüketmeye devam edersek, 2050 yılında okyanuslarda balıklardan daha fazla plastik bulunacağını öngörüyorlar. Bu kötümser senaryoya teslim olmamak için kısa sürede alternatif materyallerin kullanımını yaygınlaştırmak gerekli. Sulapac da bu alternatiflerden biri.

Sulapac isimli malzeme, biyomateryal alanında uzmanlaşmış Finlandiyalı biyokimyagerler Suvi Haimi ve Laura Kyllönen’in kafasından çıkmış. Biliminsanları evlerinde ne kadar fazla plastik nesne kullandıklarını farketmişler ve buna bir çözüm bulmak için çalışmaya başlamışlar. Uzun süre denemeler sonucunda geleneksel fosil bazlı plastiğe uygun bir alternatif olabilecek Sulapac’ı geliştirmişler.

Bu materyal plastikten üretilen neredeyse her şeyin yerini almaya hazır. Öncelikle üretiminde doğal ağaç dokusu ve birleştiriciler kullanılmış. Bu sayede tamamen biyoçözünebilir durumda. Plastiğe benzer şekilde sudan ve yağdan etkilenmiyor. Havayla temasta da hiçbir şekilde dağılmıyor veya bozulmuyor. Tasarımsal olarak plastikle yaptılan her şey teorikte Sulapac’la da yapılabilir. Hepsinin ötesinde, plastik üretiminde kullanılan makinelerle aynı süreçten geçiyor, dolayısı ile yeni makine yatırımlarına gerek yok. Bu yüzden de plastikle rekabet edebilecek bir maliyete sahip.

Sulapac ile her türlü paketleme çözümü oluşturmak mümkün. Kozmetik araçlarından (mesela kutular ve taraklar gibi) hediye ve gıda saklama paketlerine kadar. Geliştirilen en son ürün ise bir pipet tasarımı. Bu pipet hem suda ve doğada çözünebiliyor, hem mikroplastik içermiyor, hem de seri üretime sokulmaya hazır. Doğaya bırakıldığında mikroorganizmalar pipeti işleyip su, karbondioksit ve zararsız biyomaddeye dönüştürebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.