btbilgi

Her ne kadar Facebook 2018 içinde kriptopara reklamlarını platormundan kaldırmış olsa da, bu durum kriptoparalarla ilgilenmiyor demek değil. Kriptopara reklamlarının yasaklanmasının sebebi, reklamverenlerin bazen yanıltıcı, sahte veya yasadışı çalışıyor olmalarıydı. Şimdi ise değişik yönden bir haber geliyor. Bloomberg’e bakılırsa Facebook kendi mobil mesajlaşma servisi WhatsApp içinde kullanılacak bir dijital para sistemi üzerinde çalışıyor olabilir.

Verilen bilgilere göre bu dijital para bir ‘stablecoin’ olacak. Yani Dolar’a endeksli olacak ve Bitcoin gibi birimlerin yaşadığı spekülatif dalgalanmalardan etkilenmeyecek. Kriptoparanın oluşturulma amacı da, WhatsApp içinde güvenli para transferi işlemlerini gerçekleştirebilmek. Haberde Facebook’un bu yeni kriptoparayı ilk olarak Hint mobil uygulama pazarında devreye sokacağından bahsedilmekte. Hindistan sanal para çözümlerini, dijital cüzdanları ve mobil ödeme yöntemlerini büyük ölçüde benimsemiş bir ülke olduğu için seçilmiş olabilir.

Hindistan’da 480 milyondan fazla internet kullanıcısı ve WhatsApp’ın da Hindistan’da 200 milyon kullanıcısı var. Dünya Bankası’nın verilene göre, mobil mesajlaşma platformu üzerinden 2017 yılında 69 milyon dolar değerinde para transferi yapılmış. Bu da hem hazır bir kullanıcı kitlesi, hem de dijital ödemelere sıcak bakan bir tüketici grubu olması açısından Facebook’un işine gelen bir durum.

Bloomberg ayrıca Facebook’un 2014 yılında bir diğer mobil haberleşme platformu olan Messenger’ı yönetmesi için, eski PayPal müdürü David Marcus’u işe aldığını da hatırlatmakta. O zamandan beri sosyal medya devinin dijital para ve ödeme sistemleri ile ilgili bir hamle yapması bekleniyordu. 2018’in Mayıs ayında David Marcus firmanın blokzinciri bölümünün başına getirildi ve o zamandan beri altında 40 kişilik bir ekip, çeşitli projelerle ilgili çalışmakta. Bu yeni kriptopara çözümünün de bu bölümün eseri olacağı tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.