btbilgi

Çin’in çok iddialı bir elektrikli otomobil hedefi bulunmakta. Hükümet ciddi bir karar vererek, 2019 yılında yeni araç satışlarının yüzde 10 kadarının elektrikli arabalardan oluşmasını zorunlu kıldı. Yani tüm araba üreticileri için, 2019 yılında sattıkları arabaların yüzde 10’u elektrikli olmak zorunda. Bu hedef 2020 yılında yüzde 12 olacak şekilde belirlendi. Bu yüzden Çin’deki yerli yabancı tüm otomotiv markaları bu hedefe doğru hızlanmış durumdalar. Konu ile ilgilenen en yeni küresel marka da Renault oldu.

Nissan-Renault birliği 2017 yılında Çinli Dongfeng Motor Group ile bir ortaklığa gitmişti zaten. Bunun sonucunda kurulan ‘eGT New Energy Automotive Co’, birliğe Çin’e daha rahat girme şansı veriyor. Çin elektrikli araba pazarı ile ilgilenen ve çeşitli ortaklıklar kuran otomotiv devleri arasında GM, Volkswagen, Daimler ve Toyota da var. Şimdi Renault’un ana firması da bu hevesli gruba katılmak üzere.

Groupe Renault yaptığı açıklamada Çinli JMCG ile ortaklığa gittiğini ve ‘JMEV’ isimli şirketin büyük miktarda payına sahip olacağını söylüyor. Firmanın Asya-Pasifik Bölgesi başkanı ve Çin Operasyonları Kıdemli Müdür Yardımcısı François Provost şunları aktarmakta: “JMGC ile beraber oluşturacağımız JMEV ortaklığı, Groupe Renault stratejilerine tamamen uygun bir yapıdır. Amacı Çin’deki yüksek potansiyelli elektrikli otomobil pazarında sağlam bir konuma oturmak olacaktır. Bu yatırım firmamızın Çin’deki diğer başka yatırımlarına da destek olacak konumdadır.”

Verilen bilgiye göre JMEV 2017’de Çin pazarında 38 bin’den fazla elektrikli araba satmış durumda. Şirketin araç yelpazesi ucuz ve kısa-orta menzile sahip elektrikli arabalardan oluşuyor. Renault’un niyeti Çin’de yılda 400 bin araba satabilmek. 2019 itibarı ile bu satışların 40 bin kadarı da elektrikli olmak zorunda. Eğer Çin hükümeti izin verirse tamamlanacak ortaklık, firmanın bu hedefine ulaşmasını sağlayacak oldukça değerli bir iş birliği.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.