btbilgi

Endeavor Türkiye’nin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen, İstanbul Valiliği ve Bahçeşehir Üniversitesi ortaklığında ve P&G Türkiye iş birliği ile hayata geçirdiği ScaleUp Girişimci Hızlandırma Programı’nın lansmanı; proje ortakları, destekçileri ve girişim ekosistemi paydaşlarının katılımı ile Kolektif House ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Endeavor Türkiye’nin başlatacağı ScaleUp Programı kapsamı ve hedef kitlesi itibariyle Türkiye’de ilklerden biri olup, girişimcilik ekosistemine yeni ve farklı bir değer önerisi getirmeyi hedefliyor. Şubat 2019’da başlayacak ilk dönemine 20 girişimi kabul etmeye hazırlanan ScaleUp Girişimci Hızlandırma Programı, girişimlere özel olarak hazırlanmış içerik ve destekleri ile küreselleşme ve ölçeklenerek büyüme hedefine ulaşmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Strategy & Endeavor tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, “MENA bölgesindeki başarılı Scale Up şirketler, KOBI’lerden 3,4 kat daha fazla gelir elde edip 8 kat daha fazla istihdam yaratmakta. Ölçümlenebilir başarı göstergelerine sahip bu girişimler, bulundukları ekonomilere yüksek gelir ve istihdam katkısı sunuyorlar. Bu verilerden hareketle oluşturulan ScaleUp Programı ürün-pazar uyumunu sağlamış, ve hızlı büyüme aşamasına ulaşmış Scale Up girişimlere yönelik, her biri 6 ay süren iki ayrı dönem halinde uygulanacak.

2019 yılında toplam 40 girişim ScaleUp Programı’na dahil edilecek. Programa başvurmak isteyen girişimlerin en az bir sene önce kurulmuş olmaları, yıllık en az 250 bin TL ciroya sahip olmaları, ürün ve hizmetleri ile aktif faaliyet yürütmeleri gerekiyor. Program için son başvuru tarihi ise 15 Ocak 2019 olarak belirlenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.