btbilgi

Eskiden havalimanlarındaki akışı en çok tehdit eden şeylerden biri kuşlardı. Havalimanı bölgelerinde uçan kuşların şimdiye kadar uçakları ve yolcuları tehlikeye soktuğunu defalarca gördük. İçinde bulunduğumuz teknolojik çağ, bu tehlikelere bir de dron araçlarını eklemiş durumda. Dronlar yüzünden havalimanlarında uçuşlar ertelenebiliyor, büyük sorun yaşanabiliyor.

Bu durumun son örneği geçtiğimiz Çarşamba gecesi yaşandı. 19 Aralık tarihinde dünyanın en yoğun havaalanlarından olan, güneydoğu İngiltere’deki Gatwick Havalimanı geçici süre tüm uçuşlarını durdurmak zorunda kaldı. Akşam saat 21:00’den sonra yaşanan olayda, iki çok pervaneli uçan drone ana pistlerin üzerinde uçarken gözlemlenmiş. Havalimanı yönetimi sadece tesis çapında uyarılar yapmakla kalmamış, ayrıca Twitter’dan da özür mesajları yayımlamış.

Hemen olaya müdahale eden havalimanı polisi dron operatörlerini aramaya başlamış. Bu arada Gatwick’de pisten kalkmaya hazırlanan bir çok uçak için seferler durdurulmuş. Ayrıca yaklaşan ve inmeye hazırlanan çeşitli uçaklar da İngiltere’deki diğer havaalanlarına yönlendirilmiş. Hatta bazı uçuşların Fransa’daki en yakın havalimanına bile yönlendirildiği açıklanmakta. Tesiste ise binlerce yolcu ya uçaklarda veya kapılarda saatlerce beklemek zorunda kalmışlar. Uçuşların iki gün iptal edildiği veya ertelendiği rapor ediliyor. Toplamda 100 bin yolcu durumdan etkilenmiş.

Gatwick havalimanı için bu ilk dron müdahalaesi de değil. Daha önce 2017’de de benzer bir durum yaşanmış ama seferler kısa süreliğine ertelenmiş. Daha önceki olayda da epey zarar eden havalimanı ve havayolu şirketleri, bu sefer çok ciddi bir dabe almış durumdalar. Sırf bu tür müdahaleleri engellemek için, çeşitli şirketler dron yokedici silahlar ve çözümler geliştiriyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.