btbilgi

Giyilebilir teknolojiler sadece havalı akıllı saatlerden oluşmuyor. Bu cihazların sağlık alanında yaygın ve yenilikçi kullanımı çok büyük etkiye sahip olabilir. Microsoft da bir teknoloji şirketi olarak bu alanda kendine yer bulmaya çalışanlardan biri. Yaptıkları son patent başvurusu, hareket sıkıntları çeken Parkinson hastaları veya benzeri rahatsızlıklardan muzdarip kişilere yönelik planlanmış.

Patent dosyasında etrafı çeşitli sensörlerle ve duyusal geri besleme cihazları ile dolu bir bileklik görüyoruz. Bileklik kullanıcının sıradışı bedensel hareketlerini anında saptamak için tasarlanmış. Bileklik bir kol veya bacağa takılacak, sensörleri ile normal hareketler dışındaki sarsılmaları saptayacak. Bu veriler Bluetooth aracılığı ile bir akıllı telefon veya bilgisayara aktarılacak. Veri analizi sonucunda da bilekliğin motorları çalıştırılarak, takılı olduğu uzvun istenmeyen sarsılması engelenmeye çalışılacak.

Yeni Microsoft patentinin amacı Parkinson hastalarına destek

Bu sıradışı hareketler Parkinson benzeri hastalıkların bir yan etkisi olarak gözlemlenebilmekte. El veya ayaklardaki istenmeyen hareketler kişilerin yürümesini, çatal bıçak kullanmasını veya yazı yazmasını zor hale getirebiliyor. Yemek yeme sırasında oluşabilecek el-kol sarsılma sorunlarını bir nebze de olsun çözmek için, daha önce Gyenno Spoon gibi cihazlar üretilmişti. Microsoft ise daha geniş bir kullanım ve terapi çalışmalarında destek olacak bir teknoloji düşünüyor.

Bu türden bir algılama ve geri besleme teknoojisi, her ne kadar patentte bileklik gibi görünse de farklı şekillerde yer alabilir. Vücudun herhangi bir yerine takılacak bir yara bandı gibi de olabilir, kıyafetlere de gömülebilir. Ne yazık ki bir patent için başvurulması ve hatta hak kazanılması, patentte anlatılan cihazların mutlaka üretileceği anlamına gelmiyor. Fakat Microsoft büyük ihtimalle böyle bir algılama teknolojisinin geniş çapta kullanımının ne kadar büyük fayda sağlayacağını biliyor olmalı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.