btbilgi

Mimari teknolojileri değiştikçe ve dünyayı koruma bilinci arttıkça, çok yenilikçi malzemelerin inşaatlarda kullanıldığına tanık oluyoruz. Bunlardan biri bildiğimiz organik mantar. Ama biyoçözünebilir inşaat malzemelerine şimdi bir tanesi daha katıldı, bu da mantar pano. Evlerimiz ve ofislerimizden iyi bildiğimiz, notlarımızı, fotoğraflarımızı astığımız panolardan ev yapılabileceğini tahmin eder miydiniz?

Londra merkezli Studio Bark, bu kadar çevre dostu bir materyalin nasıl olup da daha önce kullanılmadığını bize sorarcasına bir projeye girişmiş. Mimari stüdyonun asıl amacı, inşaatlarda çok fazla tek kullanımlık materyal bulunmasını eleştirmek: “Toplum olarak binalarımızı inşa etmek, donatmak ve birçok yerini yeniden yapmak için devasa miktarlarda zaman, enerji ve kaynak harcıyoruz. Bunların hepsini de hiç sağlıklı olmayan tek kullanımlık malzemeler ile gerçekleştiriyoruz. İşte Cork Studio konseptini bir alternatifi gösterebilmek için hayata geçirdik.”

Cork Studio denilen yapı küçük boyutta bir misafir evi gibi gözüküyor. 6 bin Sterline mal olan yapı bir prototip denilebillir. Ana malzemesi mantar meşesi ağacın kökenli mantar pano blokları. Akdeniz bölgesinde yetişen bu ağacın kabuğundan şişe mantarları ve panolar inşa edilmekte. Studio Bark bu materyale bir dizi test sonucunda karar vermiş. Biyoçözünebilir ve sürdürülebilir yeni materyaller ararken, farklı malzemeleri ısı koruma, su dayanıklılığı ve çözünme gibi denemelere tabi tutmuşlar. Mantar panolar seçeneklerin içinde en uygun olanı olarak seçilmiş.

Tasarımcıları bu yapının her parçasının kullanım ömrü sonunda kolayca sökülüp, ya biyoçözünme sürecine bırakılabileceğini veya geri dönüşüme sokulabileceğini söylüyor. Mantar panoları üretirken bir şarap üreticisinin attığı şişe mantarı parçalarından faydalanılmış. Bu parçalar ısıtma ve soğutma yöntemleri ile bloklara dönüştürülmüş. Bu bloklar gerekli boylarda kesilmiş ve organik bir reçine ile de birleştirilmiş.

Yapının duvarlarında mantar pano dışında kaplama, boya, sıva veya yağmur koruyucu yüzey bulunmadığı belirtiliyor. Pano materyali tek başına tüm ses, su, ateş, hava geçirmez özelliklere aynı anda sahip denilmekte. Kulübenin yüzeyi için ise ısı tutma becerisi daha yüksek farklı bir mantar yüzey devreye sokulmuş. Böylece yere beton atılması da gerekmemiş. Yapının çatısı doğal ahşaptan yapılma birleşme parçaları ile tutturulmuş, böylece yapısal kuvvet sağlanmış. İnşaat alanındaki eski çınar ağacı da sökülmemiş, bina etrafına inşa edilerek daha doğal bir tasarım gerçekleştirilmiş durumda. Yapının camları ise geri dönüştürülebilir özel bir polikarbonat materyalden.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.