btbilgi

Enerji şebekeleri her ne kadar öyle kolayca değişecek şeyler olmasa da, teknolojik gelişmelere karşı durmaları da mümkün değil. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının artması, mikroşebeke konseptleri ve enerji depolama teknolojilerindeki yenilikler bu alanda atılmış önemli adımlar. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Alphabet (Google’ın ana firması), ileri teknoloji laboratuvarları olan X’de bu konuya da el atmış durumda. Firmanın en parlak projelerinden olan Malta, artık kendi ayakları üzerinde duracak şekilde yeniden organize edilmiş.

Project Malta şebeke çapında enerji depolama üzerine çalışmakta. Geliştirdikleri teknoloji ise son yılların en orijinal konseptlerinden olan eriyik tuz ile enerji depolama üzerine. Daha önce bunun başka denemelerini gördük. Project Malta bu alanda çalışan en iyi uzmanlardan mühendislik ve danışmanlık desteği almış. Sonuçta ortaya çalışan prototipler ve komple bir çözüm çıkartmışlar. Ürünleri ise aynı Tesla’nın ölçeklenebilir enerji depolama batarya sistemi Powerpack gibi esnek ve uygun maliyetli.

Alphabet’den alternatif enerji depolama şirketi Malta

Malta’nın çözümü elektriği, yüksek ısıda eriyik halde bulunan tuz üzerinde depolamayı barındırıyor. Çözümün ana parçaları ucuz hammaddelerden oluşan tuz, paslanmaz çelik, antifriz ve hava. Yenilenebilir kaynaklardan toplanan elektrik depolama tesisine aktarılıyor. Bu enerji ile bir ısı pompası çalışıyor ve bir konteynerde tuz eritiliyor. Oluşan ısı tuz içinde istendiği kadar depolanıyor ve gerektiğinde başka bir ısı pompasına aktarılarak elektriğe dönüştürülüyor. Bu dönüşüm şebekenin en çok elektriğe ihtiyacı olduğu anda yapıldığı için, enerji israfı oluşmuyor. Isısı tükenen tuz ise soğuk bir sıvı içinde tutuluyor ve gerektiğinde tekrar ısıtılıyor.

ABD’nin Massachusetts eyaletinde yeni kurulan şirket Malta Inc., halen 1 MW kapasitesinde bir enerji depolama tesisini kurmak için çalışmalar yapmakta. Şirketin Alphabet yapısından bağımsız olduğu da belirtilmekte. Malta’nın çözümü çevrenin korunması ve temiz enerjinin değerlendirilmesi noktasında büyük katkılarda bulunabilecek gibi gözükmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.