btbilgi

Dijital taciz ve zorbalık haberlerini son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Bu durum çocuklar veya gençlerle sınırlı da değil. Yeni yapılan bir araştırma, en büyük sosyal medya platformlarından Twitter üzerinde kadınlara tazicin ne durumda olduğunu gözler önüne koyuyor.

Amnesty International organizasyonu ve küresel AI yazılımları firması Element AI’ın birlikte yaptığı çalışma, 2018’de her 30 saniyede bir bir kadının sanal tacize uğradığına işaret etmekte. Bu kadınların arasında büyük ölçüde gazeteciler ve politikacılar bulunmakta. Araştırmada online dünyada rastlanan kadınlara yönelik nefret söylemlerinin, şimdiye kadarki en üst seviyede olduğu belirtilmekte. Çalışmaya 150 ülkeden katılan 6 bin 500’den fazla gönüllü, yüksek profile sahip kadınların şimdiye kadar 1,1 milyon taciz mesajı aldığını saptamış.

Problemli bulunan mesajların içeriği ise çoğunlukla ırkçılık, cinsiyet söylemleri ve cinsel şiddet üzerine. Mesela Twitter üzerinde siyah tenli kadınların beyazlara göre yüzde 84 oranında daha fazla tacizci mesaj aldıkları ifade edilmiş. İngiltere bazında ise Gölge Kabine’deki başbakan yardımcısı Diane Abbott, 30 bin’den fazla taciz mesajı alarak ülke çapında rekor kırmış durumda.

Amnesty International’ın stratejik araştırmalar kıdemli danışmanı Milena Marin, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Her ne kadar politik yelpazenin her ucundan kadınlara karşı siber taciz söz konusu olda bile, keşfettiğimiz kadarı ile koyu tenli kadınlar diğerlerine göre daha büyük bir etki altında. Twitter bu konuyla ilgili üzerine düşeni yapmıyor. Bu da marjinalleştirilmiş kesimlerin susturulması yönünde oluşan baskıya katkıda bulunuyor. Raporun sonuçları çok uzun zamandır kadınların verdiği tepkileri destekler nitelikte: Twitter ırkçılık, kadın düşmanlığı ve homofobi ile dolu bir platform.”

Amnesty International araştırma sonuçlarını Twiter’a yollamış. Platform yöneticileri ise raporda bahsedilen “problemli mesajlar” konusunda ayrıntılı bilgi, tanımlama kriterleri ve kategorizasyon talep etmiş. Firma problemli bulunan mesajların her zaman taciz anlamı taşımayacağını ve ifade özgürlüğü kurallarını ihlal etmediği sürece her mesajı taciz olarak algılayamayacaklarını savunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.