btbilgi

Pili gün içinde devamlı biten akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kolayca şarj edebilmek ister miydiniz? Mesela hiç kablo, priz, adaptör veya ekstra şarj cihazı kullanmadan bunu yapabilseniz? Daha önce bu amaçla tasarlanan bazı kıyafetler ve çantalar görmüştük. Bazılarının gizli yerlerinde küçük bataryalar bulunuyor ve bir kenardan çıkan kablo ucu cihazları şarj etmeyi sağlıyor. Ama asıl gelişme kıyafetlerin içine gömülecek güneş panelli teknolojiler sayesinde devamlı enerji üretebilmeleri.

İngiltere’deki  Nottingham Trent Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı güneş panelli kumaşlar yaratmış. Daha doğrusu güneş paneli kıyafete takılı değil, gömülü diyebiliriz. Bu teknikte minik güneş hücreleri iplklere döşeniyor. Her bir hücre 3mm uzunluğunda ve 1,5 mm genişliğinde. 200 adet küçük güneş hücresi 5 santimetrekare kadar yer tutmakta. Bu da gözle görülmelerini neredeyse imkansız hale getiriyor. Kıyafetlerinin üzerinde kocaman ve çirkin paneller istemeyenlere güzel haber.

5 santimetrekareye döşenmiş güneş hücreleri toplamda 2,5 ile 10 volt arasında bir güçte, 80 miliwatt kapasitede enerji üretebilmekte. Araştırmacıların hesaplarına göre bunlardan 2 bin tanesi beraberce bir akıllı telefon şarj edecek kadar elektrik toplayabilecek. Bu sadece simülasyonlar ve tahminlerle söylenmiş bir bilgi değil. Biliminsanları bunun da ötesine geçip, laboratuvar ortamında bu tekniği denemişler ve başarılı olmuşlar.

Ekip el büyüklüğünde güneş panelli bir kumaşa güneş ışığına denk ışık tutmuşlar. Kumaşın ürettiği elektrik ise bir dönüştürücü ile bir akıllı telefonu ve bir Fitbit akıllı saati şarj etmeye yetmiş. Üretilen kumaşın şekil, doku veya işlev olarak normal başka bir kumaştan pratik farkı olmaması da bu tekniğin asıl gücüne işaret ediyor. Kumaşın üzerindeki mini güneş panelleri özel bir reçine solüsyonu ile kaplı olduğu için de rahatlıkla yıkanabiliyorlar.

Güneş panelli kıyafetlerle akıllı telefon şarjı mümkün

Bu teknoloji pratik hayata uygulandığında, yanımızda akıllı telefonları şarj etmek için kablolar, adaptörler ve ağır büyük şarj cihazları taşımak zorunda kalmayacağız. Ayrıca tüm bunların ortadan kalkması ile çevrenin korunmasına da büyük bir fayda sağlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.