btbilgi

Şu anda akıllı telefon piyasasındaki ürünleri yarıdan fazlası OLED ekranlar kullanmakta. ‘Organic light-emitting diode’ teriminin kısaltması olan OLED ekranlar hem siyah oranı hem parlaklıkları, hem de enerji tüketimi seviyeleri açısından telefon üreticilerinin gözdesi. Peki dünyanın en büyük telefon ekranı üreticisi kim? Pazarın büyük kısmını elinde tutan firma hangisi? Tahmin edebileceğiniz gibi Samsung.

Endüstri araştırma firması IHS Markit’in raporuna bakılırsa, OLED ekranlar halen tüm akıllı telefon pazarının yüzde 61,1’ine teşkil etmekte. Bu oran 2017’nin ilk çeyreğindeki yüzde 35 oranın neredeyse iki katı. Bu tip ekranlar, geleneksel LCD ekranlara göre üstün özellikleri sayesinde iki sene içerisinde en büyük talebin oluşmasını sağladılar. Hızla artan üretim de maliyetlerin düşmesini sağladı. Ayrıca farklı formlarda tüketici elektroniği cihazlarının (akıllı saatler, akıllı ev ekranları ve ekranlı dijital asistan cihazları gibi) artması da pazarı genişletmekte faydalı oldu.

Bu işten en karlı çıkan da, bu teknolojiyi en başarılı haline getiren Samsung oldu. Raporda Samsung’un 2018’in üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül ayları), sadece akıllı telefon ekran satışlarından 8,5 milyar dolar gelir elde ettiği aktarılmakta. Samsung dünya çapındaki tüm LCD ekran gelirlerinin yüzde 57,8’ine, OLED ekran gelirlerinin yüzde 93,3’üne ve esnek OLED ekran gelirlerinin yüzde 94,2’sine sahip durumda. Firma toplamda 10,7 milyar dolarlık (2018 üçüncü çeyrek) küresel akıllı telefon ekran pazarının yüzde 79’una hakim.

Her ne kadar Samsung’un büyük rakipleri LG ve Sharp bu yarışta geride kalmış olsalar da, onlar da kendi OLED birimlerini son hızla devreye sokuyorlar. Yakında pazarın bir kısmına sahip olmayı planlayan bu şirketler dışında, akıllı telefon ekran pazarında başka oyuncular da var. Mesela ekran üreticisi Çinli BOE yüzde 7,8 ve Tianma yüzde 7,7’lik pazar payına sahipler. Fakat Samsung ekran üretiminde kalite, materyal temini, üretim hatları veya fiyat konusunda ciddi bir sıkıntı yaşamadığı sürece liderlik pozisyonunu kaybetmesi yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.