btbilgi

2018 yeni ve geleneksel siber tehditlerin beraberce artarak geldiği bir yıl oldu. 2019 ise 5G ağlarını, IoT cihazlarının yaygınlaşmasını ve altyapılara yönelik artan tehditleri beraberinde getirecek gibi. Siber güvenlik firması Bitdefender gelecek sene sektörün karşı karşıya kalması büyük ihtimalli senayoları aşağıdaki gibi sıralamış:

Fidye yazılımları

2018’de gündeme oturan cryptojacking nedeniyle nispeten arka planda kalsalar da, fidye yazılımlar 2019’da da siber saldırganlar için en karlı kötü amaçlı yazılım türlerinden biri olmaya devam edecek.

IoT cihazları

Nesnelerin İnterneti teknolojilerinin güvenliğini yönetmek adına çeşitli yasal düzenlemeler konuşulsa da, siber saldırganlar uzun bir süre daha bu cihazların zayıflıklarından faydalanmaya devam edecek. 2019’da bebek monitörleri ve kameralara kadar pek çok güvenliği zayıf ev cihazı tehlike altında olacak. Ayrıca ağ bağlantılı medikal cihazların güvenliği de büyük ölçüde risk içermekte.

MacOS saldırıları

Apple’in masaüstü pazarındaki payının yükselişte olması nedeniyle MacOS işletim sistemine sahip cihazlara yönelik kötü niyetli yazılımların sayısı 2019’da artacak.

Microsoft Office saldırıları

Microsoft Office tabanlı saldırılar, 2019’da yoğunlaşacak. Sosyal mühendislik taktiklerine oldukça ağırlık verecek olan siber saldırganlar, saldırıların boyutunu kurbanlarını kendi taktiklerine alet ederek büyütecek.

Yasadışı kriptopara madenciliği

Daha önce Youtube reklamlarındaki web sayfalarına gömülen kötü niyetli yazılımlar ile büyük bir saldırı düzenleyen siber korsanların bu yöndeki saldırıları 2019’da da devam edecek. Saldırganlar, pek çok program veya uygulamayı cryptojacking yazılımları ya da diğer kötü niyetli yazılımlarla bir paket haline getirecek ve indirdikleri uygulamadan şüphelenmeyen kullanıcıları kandırmayı başaracak.

Bankacılık sektörü

2018’de görülen ileri seviye siber güvenlik tehditleri, 2019’da daha da yükselişe geçecek. Hackerler türlü oltalama saldırıları ile sadece bankalardan değil, bankaların üst düzey binlerce müşterisinden de yüz milyonlarca dolar para çalacak.

Seçimler ve oylama sistemleri

Avrupa Birliği üyelerinin yeniden seçileceği yıl olması itibariyle 2019, politika eşliğinde gelen siber güvenlik sorunlarını da tecrübe edecek. Oylama sistemleri, sosyal medya propagandaları ve karışıklık yaratabilecek diğer durumlar ile Avrupa’da oluşacağı düşünülen telaş, siber güvenliğe de yansıyacak.

Mobil cihazlar

Finans teknolojileri sektörü, 2019’da bilgisayar korsanları için maden niteliğinde olacak. Bankacılık sistemlerinin gitgide daha fazla gelişmesiyle gerçekleşen entegrasyon ve kullanıcıların bu tür işlemlerinde mobil cihazlara daha çok yönelmeleri, siber saldırganların tavırlarını da bu yönde değiştirecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.