btbilgi

Turkcell yerli girişimlere destek olmak amacı ile, veri saklama operasyonlarını kolaylaştırıcı bir dijital destek programı devreye aldı. Turkcell bu amaçla Türkiye çapındaki veri merkezlerini girişimcilerin hizmetine açıyor. Program “Turkcell Girişimci Teknoloji Paketi” adı ile sunulmakta.

Paket kapsamında Turkcell veri merkezlerine gelen yerli girişimcilere ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın’ düşüncesiyle, altyapı harcamalarında kullanabilecekleri bütçe desteği ve yüksek hızda internet erişim hizmeti avantajı sağlanacak. Dijital destek programına kabul edilecek girişimler Turkcell’in dijital portföyündeki BiP, Yaani, Paycell, Turkcell Akademi, e-şirket gibi birçok uygulamanın sunduğu fırsatlardan da yararlanabilecek. Ayrıca; Turkcell’in IoT (Nesnelerin İnterneti) platformunda yazılım geliştirebilme imkanlarına da kavuşmak mümkün olacak.

Türkiye’de ürün ve uygulama geliştiren yerli teknoloji girişimcilerinin başvuru için belirtilen kriterleri sağlamaları gerekli. Ayrıca Turkcell Hızlı Giriş uygulamasını yapılarına entegre etmeleri bekleniyor. Bunun sonucunda 100 bin TL’lik Turkcell Veri Merkezi bulut altyapı bütçesine sahip olabiliyorlar. Girişimciler ek olarak işlerine kullanmak için 100 mbps hızında internet erişimi avantajı da elde edecekler. Başvurular Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı üzerinden alınıp ön kriterlere göre değerlendirecek.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu yeni girişimci teknoloji destek programı ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Bugün Türkiye’nin dijital ekonomide söz sahibi olabilmesi için girişimcilerin desteklenmesi hayati bir önem taşıyor. Yeni başlattığımız bu programla girişimcilerin en büyük ihtiyaçlarından yola çıkarak onlara, dijital altyapımızı ve internet erişimini sunuyoruz. Burada bir amacımız da ülkemizin verisini ülkemizde koruma altına almak. Çünkü biliyoruz ki ülke olarak gücün yeni kaynağı veride söz sahibi olmak istiyorsak, dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız. İşte bu yüzden bu seferberlik kapsamında girişimcilerimizin bulut hizmetleri ihtiyacını karşılamak için veri merkezlerimizin kapılarını ardına kadar açıyoruz. Hep söylediğimiz gibi, girişimcilerimiz kazanırsa Türkiye kazanacak. Türkiye’nin kazandığı her yerde Turkcell de kazanacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.