btbilgi

Japon otomotiv firması Honda yeni bir otonom araç platformu geliştirmiş. İlk bakışta şoförü olmayan bir dört tekerli ATV’yi (All Terrain Vehicle) andıran bu araçlar çok değişik işlerde kullanılmak üzere tasarlanmışlar. Honda’nın kendi ATV tipi araçlarının üzerine geliştirilmiş platform AWV (Autonomous Work Vehicle) olarak adlandırılmış, yani otonom iş aracı.

Honda kendi 4×4 küçük arazi aracını almış ve üst kısmını tamamen kaldırmış. Araca bir dizi sensör, radar, kamera ve LIDAR yerleştirilmiş. Ayrıca üst kısma farklı görevlerde kullanılmak üzere bir sabit ray platformu konulmuş. Buraya isterseniz bir kutu, bir taşıyıcı, robot kollar veya görevde ne gerekli ise takmanız mümkün.

AWV araçlarının oldukça basit bir otonom komut sistemi bulunmakta. Araca “beni takip” et komutu verdiğinizde, kendi kendine peşinizden geliyor. “A’dan B’ye” modu aracın iki nokta arasında devamlı gezinmesini sağlamakta. “Rota” modu ise aracın önceden belirlenmiş bir yol boyunca otonom şekilde gitmesine yaramakta. Bu arada da üzerine takacağınız veya arkasına monte edeceğiniz bir treyler ile ne görev verdiyseniz onu yapıyor. Mesela yukarıdaki videoda aracın itfaiye ve orman yangın söndürme ekipleri tarafından malzeme taşımada kullanıldığını görebilirsiniz.

Honda’nın saha testleri arasında AWV’leri Kaliforniya’da bir tarlada çalıştırmak da var. Burada araçlar hem toplanan ürünleri depoya götürmede, hem de arkasına takılan aparat sayesinde otomatik ilaçlama yapmada işe yarıyorlar. Bu sayede tarlada çeşitli yük taşıma ve çiftçileri tehlikeye sokmadan ilaçlama operasyonları gerçekleştirilebiliyor.

Bir diğer test alanı ise Colorado’da bir güneş enerjisi santrali olmuş. Burada 72 hektarlık bir alanda çalışan AWV, arkadındaki çim biçme makinesini çekerek, tüm alanın uzamış otlarını kendi başına biçebilmiş. Burada önceden rota saptama özelliği kullanılmış ve iş çok pratik şekilde çözülebilmiş. AWV’nin diğer potansiyel kullanım alanları arasında afet bölgelerinde yardım malzemesi taşıma, arama-kurtarma operasyonlarına destek verme, kar küreme, şehirlerde güvenlik devriyesi olarak görev yapma ve inşaat alanlarında yük taşıma gibi yerler de bulunuyor. Honda aracın son halini 2019’daki CES fuarında gösterecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.