btbilgi

Geçtiğimiz yıla şöyle bir baktığımızda, bilim ve teknoloji alanında tonla yenilik olduğunu görüyoruz. Orijinal fikirlerden çıkan buluşlar ve yeni icatler her sene olduğu gibi, bitirmekte olduğumuz dönemde de büyük ilgi gördü. Alphr sitesi bunların için en önemli bulduğu ilk üç teknolojik inovasyon projesini işte şu şekilde belirlemiş:

Sıvı altınla kanser teşhisi

Avusturalya’nın Brisbane şehrinde bulunan Queensland Üniversitesi bu senenin en dikkat çekici teknolojik inovasyon fikirlerinden birine imza atmış durumda. Gerçekleştirilen projede sıvı altın nanopartikülleri kullanılarak bir kişinin kanser hastası olup olmadığı anında tespit edilebilecek. Halen kanser teşhisi büyük ölçüde kişilerden parça alınarak biyopsi yöntemi ile gerçekleştirilmekte. Bu teknikte ise test edilecek kişinin bir DNA örneği özel üretilmiş bu sıvıya sokuluyor. Eğer örnekte kanser izi varsa, sıvı altın nanopartilükker buna tepki veriyor ve sıvının rengi değişiyor. Bu süreç yaklaşık 10 dakika alıyor ve ilk denemelerde yüzde 90 oranında başarı sağlanmış.

Alzheimer tespit eden yapay zeka

Alzheimer hastalığı modern dünyada artık sıkça rastlanan ve kalıcı bir tedavisi henüz olmayan bir rahatsızlık. Fakat ne kadar erken teşhis edilirse o kadar çabu müdahale edilebiliyor. 2017’de bu alanda başarı göstermiş bir yapay zeka görmüştük. Fakat Alzheimer tesptinde yapay zeka kullanımı konusunda en başarılı çözüm, 2018 yılında bir grup Kaliforniyalı araştırmacıdan geldi. Geliştirilen algoritma hastaların beyin taramalarını analiz ediyor ve tehlike izlerini saptıyor. Verilen bilgiye göre bu sistem ile bir hastanın Alzheimer teşhisi için ipuçları, bir doktorun teşhis zamanından 75 ay önce (yaklaşık 6 yıl) önce bile yakalanabilmekte.

Üç boyutlu metal baskı

Şimdiye kadar üç boyutlu yazıcıların ana materyali plastikti. Arada bir gıda hammaddeleri ile çeşitli ilginç şeyler üretebilen yazıcılar da görüyor. Fakat bu sene öyle bir gelişme gerçekleşti ki, 3D yazıcıların vizyonu resmen genişledi diyebiliriz. HP’nin sunduğu Metal Jet isimli yazıcı metalik parçalar basabiliyor. Bu büyük boyda yazıcı cihazları materyal olarak plastik yerine toz metal kullanmakta. Baskı süreci hem geleneksel yazıcılara göre daha hızlı, hem de yüksek hassasiyet sayesinde çok detaylı nesneler oluşturulabilmekte. Firma bu yazıcıların gücünü kanıtladı ve Volkswagen gibi devlerden iş almaya başladı bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.