btbilgi

Ünlü Moore Yasası her sene bilgisayar işlemcilerinde yer alan transistör miktarı, önceki seneye göre iki kat artacak diyor. Şimdiye kadar bu kurala yaklaşık olarak uyulmuş durumda. Ama işlemci üreten firmalar transistörlerin boyutunda artık fiziksel sınıra gelmeye başlamış durumda. Fakat buna geçici bir çare bulunmuş olabilir. MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve Colorado Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni bir üretim tekniği sayesinde dünyanın en küçük üç boyutlu transistörlerini oluşturmayı başarmışlar.

Bir kaç sene önce transistörler için fiziksel sınır 14 nanometrelik (nm) genişlikti. Şu anda piyasada olan işlemcilerde 10 nm boyunda transistör çözümleri kullanılmakta. Apple’ın kendi üretimi olan A12 Bionic işlemcisi ise 7nm teknolojisi içermekte. Bu işlemci iPhone XR, XS ve XS Max akıllı telefonlarında yer alıyor. IBM ise 5nm genişliğinde transistörler içeren çipleri üretmeye çalışmakta.

Daha da küçük transistörler üzerinde çalışan biliminsanları, sonunda bu boyutu da yarılayıp 2,5 nm genişliğine varmayı başarmışlar. Bu amaçla yenilikçi bir mikroüretim tekniği olan ‘thermal atomic layer etching’ (thermal ALE) devreye sokulmuş. Nihayetinde ulaşılan aşamada, günlük elektronik cihazlardaki çiplerde kullanılabilecek FinFET (Fin Field-effect transistors) transistör ürünleri oluşturulabilmiş. Denemelerde imal edilen üç boyutlu transistörlerin en büyüğü 5 nm ve en küçüğü ise 2,5 nm genişliğe yakın deniliyor.

Bunun da ötesinde, araştırma ekibi bu minik transistörlerin FinFET tekniği ile üretilmiş halen varolan benzer ürünlerden yüzde 60 daha yüksek başarıma sahip olduğunu da açıklıyor. Ayrıca açma-kapama operasyonlarında da yüksek başarım elde edilmiş, bu da daha az enerji harcadıkları anlamına geliyor. Bunların hepsi yenilikçi üretim tekniği sayesinde, çünkü bu süreçte transistörlerin üretiminde oluşan hatalar minimuma indirilebiliyor. Her ne kadar bu transistörlerin hemen seri üretimine başlanması mümkün olmasa bile, yakın gelecekte bunlardan elde edilen deneyimler hızla yeni nesil işlemcilere aktarılacak. Sonuçta işlemciler ve çipler küçüldükçe daha yüksek performanslı ve daha az enerji harcayan elektronik cihazlar geliştirmek mümkün olacak. Ta ki yeni fiziksel sınıra dayanıncaya kadar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.