btbilgi

Kariyer.net’in istihdam piyasasının nabzını tutmak için dokuz yıldır aylık olarak yayınladığı “İstihdam Endeksi”nin Kasım 2018 dönemine ait verileri açıklandı. Kasım ayında en çok iş ilanı yayınlanan sektörler arasında ilk sırada Bilişim sektörü yer almakta. İncelenen istihdam piyasasını, işe alım miktarları ile önceki aya göre pozitif etkileyen ilk dört ise sektör Bilişim, Hizmet, Sigortacılık ve Telekomünikasyon.

En çok iş ilanı yayınlanan ilk 10 sektörde Bilişim sektörünü Tekstil, Sağlık ve Üretim-Endüstriyel Ürünler sektörleri takip ediyor. Raporda Bilişim sektöründe yer alan iş ilanlarının, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6 oranında arttığı ifade edilmekte. Bu durum şirketlerin süregelen dijitalleşme çalışmalarından, güncel ekonomik koşullarda bile vazgeçmediğini gösteriyor şeklinde açıklanmakta.,

Raporda bu yükselişe dair aktarılan bir diğer ayrıntı da, artışın arkasında teşvik programlarının da yer alıyor olması. Hükümet tarafından açıklanan ikinci 100 günlük eylem planında Bilişim sektöründe yerli üretimi, kaliteli ve güvenli ürün teminini ve teknolojik gelişimi teşvik edecek birçok aksiyona yer verilmekte olduğu hatırlatılıyor. Bu uygulamalar çerçevesinde yapılacak Ar-Ge yatırımları sayesinde, Bilişim sektörünün daha da canlanacağı raporda öngörülmekte.

Kasım ayında iş arayanların en çok başvuruda bulunduğu ilk 10 mühendislik pozisyonu incelendiğinde Makine, Üretim ve İnşaat Mühendisliği pozisyonlarının ilk 3 sırada yer aldığı saptanmış. Geçtiğimiz sene ilk 10 arasında yer almayan Ar-Ge Mühendisliği ise yüzde  87 artış yakalayarak bu ay en çok iş başvurusu alan 9’uncu mühendislik pozisyonu olarak öne çıkmış.

İş başvurularında geçen yılın aynı ayına göre en çok artış yaşanan ilk 10’daki diğer pozisyonlar şöyle sıralanıyor:

  • Yüzde 84 artış ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği,
  • Yüzde 45 ile Makine Mühendisliği ve Satın Alma Mühendisliği,
  • Yüzde 42 ile Planlama Mühendisliği,
  • Yüzde 40 ile Elektrik Mühendisliği ve Proje Mühendisliği,
  • Yüzde 35 ile Kalite Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği,
  • Yüzde 27 ile Yazılım Mühendisliği.

Uzmanlık gerektiren pozisyonlara yapılan iş başvurularına bakıldığında en çok iş başvurusu İnsan Kaynakları Uzmanı pozisyonuna yapılmış durumda. Elektrik-Elektronik Mühendisliği pozisyonu ise yüzde 84 artış ile geçen yılın aynı dönemine göre iş başvurusunu en çok arttıran uzman pozisyonu olarak saptanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.