btbilgi

Her ne kadar artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi henüz varması gereken pazar büyüklüğüne ve yaygınlığa ulaşamamış olsa bile, çeşitli ortaklıklar sayesinde sağlam adımlarla ilerliyor. Bu ortaklıklardan biri de Google ve MediaTek arasında gerçekleşmiş. İki firmanın yakın iş birliği ile yürütülen çalışmalar sayesinde, akıllı telefon üreticileri Helio P90 işlemcisinde Google Lens uygulamasına ve ARCore’a tam destek alabilecekler.

İş birliği kapsamında Google’ın görseller üzerinden tanıma ve arama yapılabilmesini sağlayan Google Lens uygulaması ile artırılmış gerçeklik platformu ARCore’un tam uyumlu olması sağlanmış. Ayrıca MediaTek firması Helio P90 müşterisi üreticilere, ARCore ve Lens referanslarını da içeren güçlü bir yazılım desteği de sunuyor. MediaTek’in Helio P90 işlemcisinde ARCore ve Google Lens desteği, 2018’in son çeyreğinde üretilen ve Android yazılımının son sürümü Android Pie kullanan cihazlarda da kullanılabilecek.

MediaTek Helio P90’la birlikte gelen Google Lens uyumlu kamera yazılımı optimizasyonu, kullanıcıların kamera ile yakaladıkları bir görüntüyü kullanarak arama yapmasının yanı sıra, çevrelerindeki dünya ile etkileşime girmelerine olanak sağlıyor. Google Lens uyumlu yazılım desteği sunan MediaTek, gördüğümüz hayvan, bitki, tarihi eser ya da önemli yapıları tanımlayıp, bunlar hakkında bilgiye ulaşmayı, görüntüler üzerinden ürün araştırması yapmayı mümkün kılan cihazların geliştirilmesi için üretici iş birliklerine de ağırlık veriyor.

MediaTek ve Google arasındaki yakın iş birliği sayesinde, ARCore teknolojisi akıllı cihaz geliştiricileri, üreticileri ve kullanıcıları için daha kolay erişilebilir ve kullanılabilir hale gelecek. MediaTek üreticilerin ürün geliştirme ve pazara sunma süreçlerini daha kolay ve hızlı hale getirmek amacıyla, ARCore için bir referans yardımı da sunuyor. Bunun yanı sıra MediaTek, Helio P90 müşterilerinin ARCore sertifikasyon süreçlerine ve bu süreçlerle ilgili spesifik ihtiyaçların karşılanmasına da destek sağlayacağını açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.