btbilgi

İtalyan firması Piaggio’nun 1946’da üretmeye başladığı Vespa, yarım yüzyıldan fazla süredir motorsiklet meraklılarının vazgeçemediği bir ikon. Bir yerden sonra kendi alt markasına ve şirketine dönüşen Vespa, günümüzde de ilginç tasarımlara ilham vermeye devam ediyor. Barselona kökenli Bel&Bel isimli tasarım stüdyosu, klasik görüntü ile modern teknolojiyi birleştirip Monowheel Z-One isimli aracı ortaya çıkartmış.

Monowheel Z-One hemen dikkat çektiği üzere tek tekerlekli bir motorsiklet. Bunun dışında en önemli iki özelliği tasarımında Vespa esintileri taşıması ve elektrikli oluşu. Ayrıca esin kaynakları arasında ünlü Japon manga yaratıcısı Akira Toriyama’nın dünyaca popüler eseri Dragon Ball’daki motorsikletler de sayılmakta. Firma aracın tanıtmındaki resmi açıklamasında şunları aktarmış: “Sayısız prototipten sonra eriştiğimiz noktada, Monowheel Z-One‘ın hem biz yaratıcılarını hem de marka imajımızı yansıtmasını istedik. Bunun için de onu Corradino D’Ascanio’nun yarattığı ünlü scooter motorsikletin retro tasarımına benzetmeye karar verdik.”

Vespa ilhamlı tek tekerli motorsiklet: Monowheel Z-OneTek tekerlekli ve elektrikli motorsikletler yeni bir şey değil. Hatta Amazon’da 1.200 dolara satılan Superride gibi gayet güzel örnekleri bile mevcut. Ama Vespa motorlara benzeyeni ilk kez karşımıza çıkıyor. Firma geri dönüşüm prensiplerine dayanarak, eski motorsikletlerden aldıkları parçaları kullanmayı tercih ediyor. Ama aracın klasik görüntüsünün altında gayet modern bir teknoloji yatmakta.

Monowheel Z-One barındırdığı 1.000 W’lık elektrik motoru sayesinde saatte 35 kilometre hıza çıkabiliyor. 60 V’luk lityum-yon bataryası ile de 45 ile 60 kilometre arasında bir menzile sahip. Ağırlığı 70 kilogram ama kendi kendine dengede durmasını sağlayan jiroskop mekanizması sayesinde bunu farketmiyorsunuz bile. Hatta araçtan inip, yanınızda yürüterek bile götürebilirsiniz. Kullanıcısı hızlanmak için hafifçe öne ve yavaşlamak için de geriye eğiliyor. Araç durma halindeyken kullanıcısı ayakları ile yanlardan destek verirken, araç öne ve arkaya doğru dengesini kendi sağlıyor.

Aracın fiyatı henüz belli değil ama Vespa’nın yeni piyasaya sürdüğü, kendi elektrikli scooter modeli Elettrica 7 bin dolara satılmakta. Bunun da Elettrica’dan pahalı olmayacağı tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.