btbilgi

En popüler kriptopara olan Bitcoin düşüşüne devam ediyor. Dijital para 15 Aralık tarihinde 2018’in en düşük rakamı olan 3 bin 122,34 dolara kadar geriledi. Ardından gelen birkaç saat içinde çok az değer kazanan paranın, sadece son 24 satte yüzde 3,63 oranında değer kaybettiği rapor ediliyor. Uzmanlar Bitcoin’in yaklaşmakta olduğu 3 bin dolarlık değerin psikolojik bir sınır olabileceği yönünde endişeler belirtiyorlar.

Forbes’un haberine göre, sosyal kriptopara borsa platformu eToro’nun kıdemli pazar analisti Mati Greenspan “3 bin dolar seviyesi 2017’deki hızlı yükselişte ciddi bir kırılım noktası olmuştu. Aşılması ise neredeyse 2 ay sürmüştü” diyor. Bir kez bu seviyeye geri indiğinde ise, Bitcoin’in burada tutunup tutunamayacağına dair ciddi kaygılar var. Dijital paranın çıktığı en yüksek seviyenin 20 bin dolar olduğu da hatırlatılmakta.

Kriptopara odaklı emlak piyasası startup şirketi Propy’nin CEO’su Natalia Karayaneva, milyarlarca dolar değerinde yatırım fonlarının yeni blokzinciri firmalarına akıtıldığına dikkat çekmekte: “2018’in sonunda tüm bu girişimciler vergilerini ödeyip 2019 bütçelerini hazırlamak zorunda kalacaklar. Ama bu kriptopara değer kaybı hepsini endişelendiriyor. Her ne kadar kriptopara üzerine çalışan girişimler Bitcoin’e en çok inananlar olsa bile, yine de gerçek hayatta masraflarını bir yerden karşılamak zorundalar.”

Digital Capital Management firmasının müdürü Tim Enneking ise, bu düşüşün çok basit şekilde manasızca yükselen bir trendin kaçınılmaz sonucu olduğunu aktarmakla yetiniyor. Bitcoin ve beraberindeki kriptoparaların değerlerindeki düşüşün sebeplerinden bir diğeri ise, 2018 yılı boyunca devamlı haberlerini aldığımız yasadışı kriptopara madenciliği saldırıları ve büyük kriptopara borsalarına yapılan ardı arkası kesilmeyen siber hırsızlık operasyonları gösterilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.