btbilgi

Artık her evde ve halka açık neredeyse her mekanda kablosuz bir internet bağlantısı oluyor. Herkesin de elinde bir akıllı telefon bulunmakta ve bunların hepsinin internet bağlantısına ihtiyacı var. Ama sorun şu ki evimizdeki kablosuz Wi-Fi cihazları bile kalın duvarlar veya uzun mesafelerle gerektiği gibi başedemiyor. İşte Wi-Fi bağlantıların tutarsızlığından yakınan teknoloji firmaları, yakın gelecekte yatırımlarını Wi-Fi değil de 5G mobil ürün ve çözümlere yatırmayı tercih ediyor olabilir.

2019’dan itibaren 5G mobil ağları yaygınlaşacak ve yepyeni cihazlarla desteklenecek. 5G’nin kablosuz Wi-Fi bağlantılara göre ortalamalarda daha hızlı, daha az gecikmeli ve daha güvenli olacağı tahmin edilmekte. MIT Technology Review’dan gelen bir araştırma, firmaların yakın gelecekte ürünlerinde ve altyaplarında Wi-Fi yerine, işte tam da bu sebeplerden dolayı 5G’yi kullanacağı yönünde tahminlerde bulunmakta.

Bu firmaların başta gelenleri ise Audi, BMW, Daimler ve Volkswagen gibi otmotiv devleri olabilir. Rapora bakılırsa şu anda bu firmaların hepsi hem araçlarında hem de fabrikalarındaki cihazlarda kablosuz 5G mobil bağlantıları kullanmak için hazırlıklar yapmakta. Otomotiv sektörü dışında lojistik, üretim, doğalgaz, kimyasal ve petrol endüstrilerinde de kablsouz cihazlar sıkça kullanımakta ve bunlar için de aynı şey geçerli deniliyor. Özellikle de Endüstri 4.0 teknolojilerini adapte etmeye çalışan üreticilerin kablosuz Wi-Fi yerine 5G mobil ağlara sıkça başvuracağı öngörülmekte.

Raporda bir pazar araştırma firmasının sunduğu, 5G ağlarının 10 yıl içinde 356 milyar dolarlık boyuta ulaşacağı tahminine de yer verilmekte. 5G ağlarını üretimde ve mobil cihazlarında kullanmak isteyen çeşitli şirketler için işin güzel kısmı, telekom operatörlerinin 5G genişbant veri sistemlerini beklemek zorunda değiller. Dahili operasyonlar için kullanılacak 5G iletişim ağlarının telekom operatörleri ile bir alakası bulunmamakta. Sadece hükümetlerin ve telekom düzenleyicilerin hızla karar verip, özelleşmiş 5G ağları ile ilgili politikalarını tamamlamaları lazım. Bu yüzden de 5G donanımlarını üreten teknoloji şirketleri ellerini çabuk tutup, çok büyük potansiyeli olan bir pazarın ilk oyuncularından biri olmaya çalışıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.