btbilgi

Katılım bankası Kuveyt Türk, işitme engelli kullanıcılara özel bir servis başlatıyor. Türkiye’de sayıları 3 milyonu aşan işitme engelli bireye, banka müşterisi olsun olmasın hizmet edecek sistem, bankanın kendi geliştirdiği XTM tip makinelerle sunulacak. Yurt genelindeki tüm XTM şubeleri, video görüşme özelliği sayesinde işaret dilinde bankacılık hizmeti verecek şekilde yenileniyor.

Kuveyt Türk Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral, hizmetin tanıtıldığı toplantıda şunları aktardı: “İşitme engelli müşterilerimiz tüm bankacılık işlemlerini tek tuşa basarak başlatabiliyor. Bir işitme engelli vatandaşımız, müşterimiz olsun veya olmasın, XTM şubelerimizden görüntülü olarak çağrı merkezimize bağlandığında karşılarına işaret dilini bilen bir uzmanımız çıkıyor. Bankamızda hesabı yoksa kısa sürede hesabını açabiliyor. Müşterilerimiz para transferinden kıymetli maden alım satımına kadar pek çok bankacılık işlemini kolayca gerçekleştirebiliyorlar. İşaret dili bankacılığıyla sayıları 3 milyonu aşan işitme engelli vatandaşımızın hayatı kolaylaştırmayı hedefliyoruz.”

“XTM’ler aracılığıyla işitme engelli vatandaşlarımıza verdiğimiz bu hizmetle tüm toplumda farkındalık oluşturacağımıza inanıyoruz. Ayrıca Kuveyt Türk olarak en büyük hedeflerimizden biri hem geleneksel şubelerimizde hem de XTM’lerimizde engelsiz bankacılık hizmetini en üst kalitede vermek. İşitme engelli vatandaşlarımızın yanı sıra görme ve bedensel engelli vatandaşlarımıza yönelik projeler de geliştiriyoruz.”

İlk XTM’sini 2013 yılında açan Kuveyt Türk, günümüzde 9 ilde 51 makine ile hizmet veriyor.

  • 2019 yılında 5 yeni ilde 35 makinenin daha hizmet vermesi bekleniyor.
  • Mekinelerde 3 dilde hizmet alınabiliyor: Türkçe, İngilizce, Araçça.
  • Müşteri olsun olmasın 3 milyon işitme engelli işaret diliyle hizmet alabilecek.
  • Kuvyet Türk bugüne kadar XTM makineleri aracılığıyla 60 bine yakın müşteri kazandı.
  • Otomatik şubelerin bugüne kadar topladığı fon miktarı 750 milyon TL’yi aştı.
  • Kuveyt Türk XTM Çağrı Merkezi’ne gelen video çağrı sayısı 127 bini aştı.
  • Gelen çağrıların yüzde 65’i ilk 20 saniye içerisinde cevaplandırıldı.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.