btbilgi

NASA’nın 12 Ağustos 2018 tarihinde uzaya yolladığı Parker Güneş Sondası sonunda görevini yapmaya başladı. 1,5 milyon Dolar değerindeki sonda sistemimizin yıldızına mümkün olan en yakın noktalardan geçerek gözlemler yapacak şekilde donatılmıştı. Sonda 31 Ekim ve 11 Kasım tarihleri arasında ilk yakın geçişini tamamladı. Bu geçişte Güneş’e yaklaşık 27 milyon kilometre yakına kadar gelen sonda, bize yıldızın şimdiye kadar en yakından çekilmiş fotoğraflarını da yollamayı başardı.

İşte Güneş’in şimdiye kadar çekilmiş en yakın fotoğrafıEn üst seviye Güneş atmosferine girecek kadar yıldıza yaklaşan Parker’ın 8 Kasım’da çektiği fotoğraf, bu hafta düzenlenen American Geophysical Union etkinliğinde halka sunulmuş durumda. Fotoğraf sondanın WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) isimli geniş açılı görüntüleme cihazı ile alınmış. NASA’dan yapılan açıklamada Güneş’le ilgili biliminsanlarının 60 yıldır bu anı bekledikleri aktarılmakta.

Fotoğrafta görülen şey ise Güneş’in etrafındaki koronadan (ışık halkasından) bir akış manzarası. Bu akışlar zaman zamana artış gösteren aktivite sırasında oluşmakta ve en azı iki adet akış gözle görülebilmekte. Ayrıca fotoğraftaki parlak ışık noktasının da Jüpiter gezegeninden gelen ışıltı olduğu bilgisi veriliyor. Her ne kadar bu fotoğraf Kasım başında çekilmiş olsa da, Dünya’ya aktarımı 7 Aralık’da olmuş.

Parker sondası üç ana konudaki soruları cevaplamak için yollanmıştı. Birincisi: Güneş’in korona tabakası neden görülebilir yüzeyden daha sıcak? İkincisi: Yıldızdan fışkıran rüzgarlar nasıl bu kadar hızlı hareket ediyor? Üçüncüsü ise: Yıldızdan yayılan bazı partiküller nasıl oluyor da ışık hızının neredeyse yarısında seyahat edebiliyorlar? Sonda Güneş’e mümkün olduğu kadar yaklaşarak gözlemler yapacak ve bu sorulara yanıtlar bulmak için ipuçları arayacak. Parker’ın yıldızımıza ikinci yakın geçişi 2019’un Nisan ayında olacak. Sondanın 2025 yılına kadar görevine devam etmesi planlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.