btbilgi

2018’i bitirmekte olduğumuz şu günlerde, tüm siber güvenlik firmaları gelecek yılla ilgili tehdit raporlarını ve tahminlerini aktarmakla meşguller. Hepsinde ortak bir nokta bulunuyor, o da siber saldırı miktarında artış gözleneceği ve hedeflerin gittikçe büyüyeceği. Bu firmalardan Trend Micro da “Mapping the Future: Dealing with Pervasive and Persistent Threats” (Geleceği Haritalamak: İstilacı ve Kararlı Tehlikelerle Başetmek) başlıklı raporunda 2019’da en büyük sorun yaratacak konuları ele almış.

Trend Micro’nun 2019 siber güvenlik raporunda, yapay zeka ve makine öğrenme alanındaki gelişmelerin teknoloji ve güvenlik üzerinde en çok etki bırakacak konular olacağı öngörülmekte. 2019’un sonuna doğru 5G ağlarının ve cihazlarının tüm dünyada yaygınlaşması, hem siber saldırı tiplerini hem de IoT saldırılarını artıracak. Ayrıca 2019’daki teknolojik ve sosyopolitik değişimlerin ve yeni seçimlerin güvenlik stratejilerine direk etki edeceği tahmin edilmekte.

İnternet ünlüleri siber saldırı altında

Siber suçluların en sevdiği saldırılardan biri olan YouTube ünlülerinin ya da diğer online ünlülerin sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi bu yıl da popülerliğini koruyacak. Bu hesapların güvenliğini tekrar istenilen seviyeye getirilinceye kadar milyonlarca hayran etkilenecek.

Oltalama saldırılarında artış

Yeni teknoloji belirli saldırı yöntemlerini daha zor hale getirdiğinden, suçlular 2019’da denenmiş ve sonuç aldıkları yöntemlere güvenmeye devam edecek. Sadece e-posta ile değil SMS ve mesajlaşma hesaplarından da oltalama saldırılarına şahit olacağız. Siber suçlular sadece bankacılık bilgilerinin değil bulut depolama ve diğer bulut hizmetlerinin erişim bilgilerinin de peşine düşecekler. Ayrıca SIM-jacking gibi ağırlıklı olarak sosyal mühendisliğe dayanan yeni saldırı şekilleri de göreceğiz.

Kötü niyetli chatbotlar

Saldırganlar chatbotlar aracılığıyla kurbanlarla kurdukları iletişim sonunda onlara bir oltalama linki göndererek kişisel bilgilerini elde edebiliyorlar. Saldırganlar siparişlerin manipülasyonu, hedef bilgisayarda bir uzaktan erişim trojanının (RAT) yüklenmesi gibi çok çeşitli yolları keşfedecekler.

Online zorbalık yükseliyor

Ergenlik döneminde ve genç yetişkinlere yönelik maddi talepte bulunan siber zorbalıkların önümüzdeki dönemde cinsel istismara yönelik tehditlerini artıracakları öngörülmekte. Gençlerin ve yetişkinlerin cinsel zorlama gibi para dışında zorlanmaları daha da fazla duyulacak. Gençlerin ve çocukların online zorbalıkla karşılaşınca büyüklerden yardım istememe eğilimleri de işleri zorlaştırıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.