btbilgi

Otonom araçların sokaklara dökülmesine az zaman kala, herkesin endişe ettiği konulardan biri bu araçların kaza yapma ihtimali. Şimdiye kadar Uber ve Waymo’nun otonom araç denemelerinde oluşan kazalar çok dikkat çekti. Bundan sonra benzerlerinin olmaması için, firmalar otonom araçlarının yayalar ve diğer arabaların şoförleri ile nasıl iletişim kurabileceğini inceliyorlar. Otonom taksi servisini hazırlayan Uber rakibi Lyft de bu firmalardan.

Waymo (yani Google) uzundur bu konuyu inceliyor, Uber ise araçlarının yayalarla renkli ışıklar sayesinde haberleşmesini planlıyor. Şimdi de Lyft bu konuda bir patent almış durumda. ABD Patent Ofisi tarafından verilen patent onayı, otonom araçların iletişim yöntemlerini ele alan örneklerle dolu. Patent dokümanında şu mesaj verilmekte: “Otonom teknikler kullanan servisleri, insanlar ve insanlar tarafından idare edilen araçlarla dolu bir ortama sokmak çeşitli zoruklar içeriyor. Şoförler ve yayalar birbirleri ile belli şekillerde etkileşime geçmeye alışıklar. Bu denklemden bazı insan şoförleri çıkartmak yanlış iletişime ve kötü sonuçlara yol açabilir.”

Lyft’in çözümü ana çizgileri ile arabanın en görülebilir yerlerine konulacak projektörlerle, bunlarda görünecek yazılı mesajlardan oluşmakta. Aracın ön ve yan camlarına yansıtılacak mesajlarda, yayalara aracın onları gördüğü yönünde ifadeler bulunacak. Mesela araç bir yayanın yoldan karşıya geçmeye çalıştığını saptadığında ön camda bunu ifade eden büyük uyarılar yazılabilecek. Otonom araçların sadece yayalar değil, bisikletçiler ve diğer araçların şoförleri ile de benzer büyük boy mesajlarla iletişim kurması hedeflenmiş.

Her ne kadar böyle bir patent bu teknolojinin mutlaka gerçekleşeceği anlamına gelmese bile, en azından otonom araç geliştiricilerin bu yönde adımlar attığını bilmek içimize su serpyor. Lyft otonom taksi denemelerine 2017’de başlamıştı. O zamandan beri bu alanda çalışan startup şirket Drive.ai ve otomobil parça üreticisi Magna ile ortaklıklar gerçekleştirldi. Magna ayrıca Lyft’in 200 milyon dolar değerinde hissesine de sahip.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.