btbilgi

Çevremizde mobil cihazlar ve akıllı telefonları ile uğraşan insanlar görmeye o kadar alıştık ki, çocukların elinde gördüğümüzde bile neredeyse yadırgamıyoruz. Ebeveynler akıllı telefonları ve tabletleri çocukları sakin tutmak için ideal bir yol olarak kabul ediyorlar. Peki acaba elektronik cihaz ile büyüyen çocukların beyinlerinde neler oluyor, onu biliyor muyuz? ABD merkezli sağlık kurumu National Institutes of Health (NIH) işte bunu ortaya çıkartmaya niyetli.

NIH’in başlattığı çocuk sağlığı tarama projesi gelecek 10 yıl boyunca devam edecek. Bu proje boyunca ülkedeki 21 şehirden toplamda 11 bin çocuk takip edilecek. Elektronik cihazlar ve akıllı telefonlarla bolca haşır neşir olan bu çocukların hem fiziksel durumları, hem zihinsel hem de duygusal gelişimleri her sene araştırmalar ve testlerle kontrol altında tutulacak.

Projenin daha ilk aşamasındaki taramalarda bile dikkat çekici bulgulara erişilmiş durumda. Daha baştan 4 bin 500 çocuk MRI taramasından geçirilmiş ve akıllı telefon, tablet ve bilgisayarları günlük hayatta yoğun şekilde kullanan çocukların beyinlerinde değişimler saptanmış. Özellikle günde 7 saatten fazla elektronik cihaz başında vakit geçirdiği bilinen çocuklar ile ilgili bulgular, CBS News’a konuşan araştırmacı Dr. Gaya Dowling tarafından şöyle aktarılıyor:

https://www.cbsnews.com/news/groundbreaking-study-examines-effects-of-screen-time-on-kids-60-minutes/“Grafiklerdeki renkler 9 ve 10 yaşındaki çocukların beyinlerindeki değişimi ifade ediyor. Kırmızı renk korteks bölümünün zamanından önce inceldiğine işaret etmekte. Beynin bu bölümü beş duyumuzdan gelen tüm sinyallerin işlenmesinden sorumlu, en üst yüzeydeki kısımlardan biridir. Bu durum normalde ileri yaşlardaki kişilerde görülmekte. Burada ise incelmenin epey erkenden oluşmakta olduğunu gözlemliyoruz.”

Dowling bu durumun aşırı telefon ve tablet kullanımını ile direk ilişkili olup olmadığına henüz emin olunamayacağını da hatırlatıyor. Ama kurum bu projeyi yıllar boyu sürdürecek ve zaman geçtikçe daha kesin kanıtlar ortaya konulabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.