btbilgi

Veri merkezleri her geçen gün artmakta olan kurumsal taleple birlikte büyüyor. Büyüme yanında yeni akımlar, eğilimler, yenilikçi teknolojiler ve artan güvenlik sorunları getirmekte. Veri merkezi servisler sunan şirketlerin de bunlara ayak uydurabilmesi gerekli. İşte bu konuda ipucu verebilmek amacıyla, Radore firması uzmanları 2019 için saptadıkları bazı veri merkezi trendlerini listelemiş:

Veri işlem yükü uç cihazlardan uzaklaşacak

Akıllı telefonlar, tabletler ve kişisel bilgisayarlar yoğun birer veri toplama cihazı olmakla birlikte, analitik işlemler için pek de uygun değiller. Yapay zeka, IoT (Nesnelerin İnterneti) ve benzeri yoğun işlem isteyen konularda bulutta, yani veri merkezinde işlem gören uygulamalar artacak.

Veri merkezleri yatırımları artacak

Bulut bilişim ile birlikte veri merkezlerinin metrekare olarak küçülme eğilimine gireceği düşünülürken tam aksine bulut bilişim ve diğer trendler veri merkezlerine duyulan ihtiyacı artırıyor. Genel bulut yerine özel bulut yapılarını oluşturmak isteyen işletmeler, veri merkezleri yatırımını artıracak.

Yapay zeka destekli yönetime geçiş

İnsandan kaynaklanan hataların en düşük düzeye indirilmeye başlandığı günümüzde veri merkezlerinde de benzer uygulamalara geçiliyor. Sunuculardan, soğutma sistemlerine, ağ altyapısından enerji kaynaklarına kadar birçok sistem birbiriyle bağlantı kurarak kendi çözümünü üretir hale gelecek. IDC’ye göre 2020 yılında kurumların veri merkezlerinde otonom çalışma oranının yüzde 50’yi bulması bekleniyor.

Katma değerli servislerin yükselişi

IDC öngörülerine göre, kurumların yüzde 40’ı sunucu barındırma harcamalarının çoğunu, temel bağlantı ve tesis giderleri yerine gelişmiş değer yönetimi ve optimizasyon hizmetlerine ayıracak.

Bütünleşik ve bağlı uygulamalar

Yeni dijital hizmetler üreten kurumlar bütünleşik uygulamalar ortaya çıkarıyorlar. Bu uygulamalar, daha fazla güvenlik, bulutta ya da sunucunun barındırıldığı yerdeki üçüncü parti veri ya da analiz kaynağı ile bağlantıya ihtiyaç duyacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.