btbilgi

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça, insanların haber edinme alışkanlıkları da değişime uğramakta. Her ne kadar sahte haberler ve taraflı içerikle dolu olsa da, sosyal medya günümüzde geçerli bir haber kaynağı haline gelmiş durumda. En büyük internet pazarlarından birine sahip ABD için bu durum epey ciddi bir noktada. Yeni bir araştırmaya bakılırsa, ABD’de yaşayan belli bir yaş üzerindeki internet kullanıcıları haber almak için sosyal medyayı gazetelerden fazla kullanıyor.

Pew Research Center tarafından gerçekleştirilen araştırma, çeşitli haber kaynaklarının ne kadar tercih edildiğini bizlere gösteriyor. 2017’de bu araştırma yapıldığında haber kaynağı olarak sosyal medyalar ve basılı gazeteler neredeyse eşit durumdaymış. 2018’in Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilen 2018 araştırmasında ise sosyal medya platformları gazeteleri kullanımda geçmiş durumda. Tabi hala birinci sırada değil, çünkü insanlar haber için hala sosyal medyadan daha çok radyo ve televizyona bakıyorlar.

Haber kaynağı olarak gazete yerine sosyal medya tercih sebebiAraştırma raporuna bakılırsa, ABD halkının yüzde 16’si haber almak için gazetelere, yüzde 20’si ise sosyal medya sitelerine güveniyor. Bu oranların 2016’da yüzde 20 (gazeteler için) ve yüzde 18 (sosyal medyalar için) olarak tam ters yerde olduğu bilgisi veriliyor. 2018 raporunda ABD halkının yüzde 26 ile radyoyu, yüzde 33 ile haber sitelerini takip ettiği ifade edilmekte. Yüzde 49 oranı ile TV hala açık arayla en çok Kuzey Amerikalının asıl haber kaynağı.

Bunun sebebi olarak basılı gazetelerin satışının hızla düşmekte olması ve diğer daha hızlı kaynaklara göre değerini yitirmesi gösterilmekte. Basılı gazeteler ağırlıklı olarak 65 yaş ve üzeri kişilerin ana haber alma kaynağı şeklinde gücünü koruyabilmiş. Bu yaş gurubundaki kişilerin yüzde 39’u hala haberler için basılı gazeteleri tercih ediyor. Raporda diğer hiç bir yaş grubunda basılı gazete tercih oranının yüzde 18’in üzerine çıkmadığına dikkat çekilmiş.

Başka bir açıdan bakılınca, haber kaynağı için interneti seçenlerin toplam oranının yüzde 43’a vardığı bilgisi de ilginç. Haber odaklı web siteleri ve sosyal medyanın toplamı ele alınınca, neredeyse her iki Kuzey Amerikalıdan biri online kaynakları tercih ediyor. Özellikle de 18-29 yaş arasındaki en genç demografik kitlenin ağırlıklı şekilde haberlerini internetten edindikleri belirtilmiş. Genç kesim yüzde 27 oranla haberlerini web sitelerinden ve yüzde 36 oranla sosyal medya platformlarından ediniyor. Ama haber sitelerini en çok takip eden kesim, yüzde 42 ile 30-49 yaş arası kişiler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.