btbilgi

Küresel insan kaynakları ve danışmanlık şirketi Randstad, düzenli yayımladığı ‘Workmonitor’un (İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması) dördüncü çeyrek raporunu sundu. Rapor çalışanların iş memnuniyetinden iş yerinde dijitalizasyona, iş değişikliği oranından küresel hareketliliğe kadar farklı noktalardan bilgiler getirmekte. Bunların arasında en dikkat çekenlerden biri, çalışanların kendilerini geleceğe hazırlayabilmek için dijital beceri kazanma konusuna büyük ilgi gösteriyor olmaları.

Rapora göre çalışanların yüzde 74’ü teknolojinin artan etkisini bir fırsat olarak görüyor. Teknolojinin artan etkisini fırsat olarak görme konusunda Çin yüzde 93’lük oranla küresel ortalamanın üzerinde yer almakta. Türkiye ise yüzde 86 oranıyla dünyada dördüncü sırada. Dünya genelinde çalışanların yüzde 58’i dijitalizasyonun şu anda sahip olduklarından daha fazla beceri getireceğini düşünüyor. Bu oran yüzde 96 ile dünyada en yüksek Çin’de.

Dünya genelinde çalışanlar yüzde 80 oranla daha fazla dijital beceri kazanmak niyetinde. Bu da onlara gelecekteki ileri seviyede teknolojik işlerin yolunu açacak. Bu oran yüzde 93’le en yüksek Malezya’da kaydedilirken; onu Çin, Meksika, Romanya takip ediyor. Türkiye ise yüzde 88 oranıyla 10’uncu sırada.

Araştırmaya katılanların yüzde 47’si dijital gelişmelere yetişebilmek için dijtial beceri geliştirme konusunda kendilerini baskı altında hissetmekte. Bu konuda yüzde 80 oranıyla dünyada birinci sırada yer alan İtalya’yı Çin, Malezya, Hong Kong ve Macaristan takip ediyor. Türkiye ise yüzde 46 oranıyla, bu baskıyı hisseden ülkeler arasında dünyada 19’uncu sırada yer almakta.

Katılımcılar hala okulların dijital beceri sağlama konusunda yeterli olduğuna inanmakta. Çalışanların yüzde 68’i okulların, kolejlerin ve üniversitelerin öğrencilere gelecekteki işgücüne hazırlanmak için doğru dijital becerileri sağladığını düşünüyor. Çinli çalışanlarda bu oran yüzde 85 ve Türk çalışanlarda yüzde 61.

Randstad Workmonitor’e göre dünya genelinde çalışanların yüzde 59’u otomasyon, robotik ve yapay zeka alanlarının önümüzdeki 5-10 yıl içinde işlerini olumlu etkileyeceğini düşünüyor. Ayrıca çalışanların yüzde 76’sı dijital beceriler kazamak için gerekli şartların işyeri tarafından karşılanması gerektiğini düşünüyor. Çalışanların yüzde 44’ü çalıştıkları iş yerlerinin yapay zeka ve makine öğrenme alanlarında eğitime yatırım yaptıklarını düşünürken, yüzde 59’luk kesim yapay zeka eğitimi gibi konularda kendilerine yatırım yaptığını belirtiyor. Yüzde 49’luk kesimse işverenlerin teknolojiye yatırım yaptığını söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.