btbilgi

Mars’a giden bir uzay gemisinde olduğunuzu ve bedensel yaralanma ile sonuçlanan bir kaza geçirdiğinizi düşünün. Siz Dünya’dan binlerce kilometre mesafede yardım beklerken, hayatınız tehlikeye girebilir. Biliminsanları bu tarz acil durum senaryoları için neler yapılabileceğini düşünüyorlar. Ortaya atılan fikirlerden biri, 3D yazıcı kullanarak kazalarda ihtiyaç olabilecek insan derisi, kemik parçaları veya komple organlar üretebilmek.

Hollanda’da da bulunan Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde (European Space Research and Technology Centre) iki günlük br seminerde toplanan uzmanlar, bunun mümkün olup olamayacağını tartıştı. Ortaya atılan fikir, üç boyutlu biyobaskı tekniklerinin geliştirilmesi. Şimdiye kadar bu yönde çeşitli projeler gerçekleştirildi. 3D yazıcı ile organ üretmek, gelecekte Ay’a ve Mars’a yolculuk edecek astronotlar için hayatta kalma meselesine dönüşebilecek kadar önemli kabul ediliyor.

Astronotlar için 3D yazıcı ile deri ve kemik üretimi

Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın raporunda, Ay’a seyahat eden Apollo astronotlarının yanlarında sadece küçük bir ilk yardım çantası bulunduğunu hatırlatıyor. Bu seyahatler 10-12 gün kadar sürerken, Mars’a seyahat aylar sürebilir. Daha uzak noktalara seyahat ise yıllar alabilir. İnsanlık başka gezegenleri keşfedecekse, bu tür acil yardım teknolojilerinin bir an önce mükemmelleştirilmesi gerekli. ESA’nın yenilikçi projelerinden olan ‘3D Printing of Living Tissue for Space Exploration’ (Uzay Görevleri İçin 3D Yazıcı ile Canlı Doku Baskısı) işte bunu hedefliyor.

Üç boyutlu yazıcılarla yapılabileceklerin sonu yok gibi. Bunların arasında modüler evler, Ay’da üsler ve sentetik et ürünleri de mevcut. Teknolojinin çok pratik şekilde üretim yapmaya fırsat vermesi, çok değişik alanlarda kullanılmasının denenmesine yol açıyor. ESA’nın 3D yazıcı ile organ ve deri basmayı deneme yaklaşımı, uzay teknolojisi alanında çalışan OHB SE isimli kurumun özel bir destek almasını sağlamış. Firma üç boyutlu yazıcılar ile kök hücre veya kemik iliği bile üretilebileceğine inanıyor. ESA ilk aşamada deri ve kemik üzerine eğilinmesini arzu etmekte. OHB SE’nin alt kuruluşlarından Blue Horizon GmBH 12 aylık bir çalışma sonucunda ESA’ya üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş deri örnekleri sunacak. Araştırmanın o noktadan itibaren hızla ilerleyeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.